Av yasağına öfkelenen vatandaş öfkesini tabeladan çıkartıyor

Yatağan ilçesindeki av yasağının bulunduğu bölgeye asılan uyarı tabelalarının, av yasağına öfkelenen vatandaşlar tarafından kurşunlandığı veya yerlerinden söküldüğü iddia edildi.

Av yasağına öfkelenen vatandaş öfkesini tabeladan çıkartıyor
 Nebiköy Mahallesi’nde, av yasağının bulunduğu mevkilere, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından asılan “Avlanmak yasaktır” tabelalarının iki tanesinin kurşunlandığı, bir tanesinin ise asıldığı yerden sökülerek yok edildiği bildirildi.

Orman Bölge Müdürlüğü’nün ağaçlandırma sahalarının bulunduğu alanlarda ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Şube Müdürlüğü tarafından 500 adet kınalı kekliğin salındığı bölgede, Merkez Av Komisyonu’nca 3 yıl süre ile av yasağı uygulaması başlatılmıştı.

Av yasağının bulunduğu bölgelere, uyarıcı levhalar asılırken bu levhaların vatandaşlar tarafından kurşunlandığı ve yerlerinden söküldüğü öğrenildi.

Nebiköy Mahalle Muhtarı Mustafa Ali Karataş, mahalledeki av yasağı tabelalarının kurşunlanması veya yerlerinden sökülmesiyle ilgili olarak, olaya karışan vatandaşların av yasağına olan tepkileri nedeniyle böyle bir harekette bulunabileceğini öne sürdü.

Av yasağı nedeniyle bölgedeki yaban domuzu sayısında büyük bir artış yaşandığını ve yaban domuzlarının bahçe ile tarlalardaki bitkilere zarar verdiğini söyleyen Karataş, “Domuzlar, vatandaşın bahçesine girerek bitkilerine veya ekinlerine zarar veriyor. Bu nedenle vatandaşlarımız ciddi bir mağduriyet yaşıyor” dedi.

Kurşunlanan veya yerinden sökülen tabelaların sökülmesini, vatandaşın duruma tepki gösterme yolu olarak değerlendiren Karataş, “Özellikle geçimini tarımdan sağlayan vatandaşlarımız için bölgedeki av yasağının kaldırılmasını veya domuz sürek avı düzenlenmesini istiyoruz. Bununla ilgili olarak gerekli başvurularımızı yaptık” ifadesinde bulundu.

Nebiköy Mahallesi’ndeki tabelalardan birinin 9 milimetrelik bir tabanca ile diğerinin ise av tüfeği saçmasıyla vurulduğunu iddia eden Yatağan Avcılar, Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp, tabelaların kurşunlanmasını veya yerinden sökülmesini manidar bulduğunu söyledi.

Aynı zamanda Fahri Av Müfettişi olan Akalp, devletin resmi kuruluşuna ait bir tabelasına yapılanları kimseye yakıştıramadığının altını çizen Akalp, “Vatandaşın av yasağına tepkisini böyle bir yol izleyerek göstermesi bizleri üzmüştür. Bölgede yaşanan sorun, 22 Ekim 2014 günü kulübümüzün öncülüğünde düzenlenecek olan ‘Av ve Yaban Hayatı’ toplantısında görüşülecek” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68