Avukatlar, günlerini buruk kutladı

Yatağan ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar Günü, son zamanlarda yaşanan terör, kadına şiddet, çocuklara cinsel istismar olayları nedeniyle buruk kutlandı.

Avukatlar, günlerini buruk kutladı
 Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği tarafından Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene, ilçede görev yapan avukatlar cüppeleriyle katıldı.

Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören, İlçe Temsilcisi Av. Nadiye Asu Arda Uysal tarafından yapılan açıklamayla sürdü.

Uysal, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü büyük bir coşkuyla kutlamak yerine, son zamanlarda yaşanan terör saldırılarında şehit edilen güvenlik güçleri ve yaşamlarını yitiren sivil vatandaşların yaşamını kaybetmesi, kadına şiddetin artması, çocuklara cinsel istismar olayları nedeniyle üzüntü içerisinde geçirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin iç ve dış politikalarda zor günlerden geçtiğini belirten Uysal, “Adalet, eşitlik, insanca yaşam hakkı ve güvenlik herkese lazımdır. Kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik şiddetin hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. İç hukuk düzenlemeleri acilen yaşanan şiddeti önlemeye yönelik değiştirilmelidir. Kadına şiddet ve cinsel istismar ile ilgili ayrı birimler oluşturulmalı, meclis çatısı altından başlayarak devletin tüm kurumlarının kişi ve kurum ayrımı yapmaksızın herkesin buna karşı duruş sergilemesi gereklidir” diye konuştu.

Uysal, yargı sistemi ile ilgili sorunları dile getirmelerine rağmen sorunların çözülmediğinin altını çizerek, “Muğla ilinde adliye binası ihtiyacı olmasına rağmen bugüne kadar yeni adliye binası yapılmayan tek ilçenin Yatağan olduğu vurgusunu bıkmadan usanmadan dile getireceğiz” dedi.

Meslekleriyle ilgili yaşadıkları sıkıntıları dile getiren ve bunlara çözüm getirilmesini isteyen Uysal, şöyle konuştu:

“Hak ihlallerini engellemek için müdafi olan avukatın ücret hakkı ihlal edilerek geç ödenmemeli, CMK gereği yapılmakta olan zorunlu müdafilik angarya olmaktan çıkarılmalıdır. Yine zorunlu müdafilik ve adli yardım ihlal edilmemeli, arabuluculuğun yalnız hukukçu olan avukatlarca gerçekleştirilmesini istiyoruz, avukatlar adliyelerin ev sahibi olarak görülmeli gelip geçen misafirler olmadığı kabul edilmelidir, avukatların vergisel sorunları çözülmeli CMK ve adli yardım ücretlerinde ki vergi kaldırılmalıdır, savunma hakkı lüks görülmemeli yüzde 18’lik KDV düşürülmelidir, avukat, müvekkil ilişkisi avukat tarafından düzenlenen vekalet ile ispatlanabilmelidir. Her yönüyle aydınlık, cumhuriyet ilkelerine gönülden bağlı, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmanın koşullarını yerine getirmiş bir Türkiye, yargının ve yargı mensuplarının görev, yetki ve konumları ile çağdaş devletler standardına eriştiği Türkiye dileğimizle, avukatlar gününüzü kutlarım.”

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68