Avukatlar Günü’nde “Adliye” çıkışı!

Yatağan ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Baro İlçe Temsilcisi Uysal törende yaptığı konuşmada, “Muğla ilinde bugüne kadar yeni adliye binası yapılmayan tek ilçenin Yatağan olduğu vurgusunu bıkmadan usanmadan dile getireceğiz” dedi.

Avukatlar Günü’nde “Adliye” çıkışı!
 Yatağan ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen avukatlar, çelenk sundu, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu.

Muğla Barosu Yatağan Temsilcisi Nadiye Asu Arda Uysal, törende yaptığı konuşmada, avukatların hakkın savunucuları, halkın temsilcileri, hukuku ve adaleti savunan yargının kurucu unsurları olduğunu söyledi.

Temel görevlerinin güçlü bir savunma ile hakka ve adalete ulaşmak olduğunu söyleyen Uysal, yargı faaliyeti sırasında adil yargılama yapılması sağlamanın boyunlarının borcu olduğunu belirtti.

Uysal, yargının tarafsız ve bağımsız olmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, “Adaletin sağlanması ve herkesin hakkına ulaşması için çalışan yargı,  iddia, savunma ve karardan oluşan üç temel unsur üzerine kurulmuştur. Savunmanın yargının temel unsurlarından biri olduğu, savunma hakkını kullanmak adına mesleği ifa eden biz avukatların kamu vicdanı ve adil yargılanmanın sağlanması konusunda ne kadar önemli bir görev üstlenmiş olduğu ve bağımsız yargının ancak 3 unsurun etkin çalışması ile sağlanacağı unutulmamalıdır” dedi.

Adaletin tecellisinde fiziki koşulların da büyük önemi olduğunu savunan Uysal, “Muğla ilinde bugüne kadar yeni adliye binası  yapılmayan tek ilçenin Yatağan olduğu vurgusunu bıkmadan usanmadan dile getireceğiz. Her yıl bütçede programa alındığı söylenen ancak nedense bir tek kazma vurulmayan adliye binasının bir an önce yapılması zorunluluk halini  almıştır. Her geçen gün artan personel ve dosya sayısı sebebiyle tek duruşma salonu ile 7 mahkemenin yargısal faaliyet yapmasının beklenmesi, mahkeme kalemlerinde duruşma yapılmak zorunda olunması sebepleriyle adliye ihtiyacı en az cezaevleri kadar acil ve zorunlu bir ihtiyaçtır” diye konuştu.

Uysal, kendilerinin halk, hak ve adalet için talepte bulunduğunun altını çizerek, “Her yönüyle aydınlık, cumhuriyet ilkelerine gönülden bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olmanın koşullarını yerine getirmiş bir Türkiye, yargının ve yargı mensuplarının görev, yetki ve konumları ile çağdaş devletler standardına eriştiği bir Türkiye dileğimizle, hak için adalet için ve hukuk için emek veren siz değerli meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutlarız” dedi. 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER