Avukatlardan çok baroya karşı “oturma eylemi”

Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği, Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen çoklu baro yasa tasarısına karşı adliye önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Avukatlardan çok baroya karşı “oturma eylemi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, çoklu baro sistemi hakkında yeni yasa teklifinin hazırlandığı konusunda yaptığı açıklamaya tepkiler devam ediyor. Yatağan Adliyesi önünde bir araya gelen Muğla Barosu Yatağan Temsilciliği avukatları, çoklu baro sistemi hakkında basın açıklaması düzenlendi.

Baro İlçe Temsilcisi Avukat Bilal Yavuz Özsan tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ve çoklu baro olarak adlandırılan bir sistem yaratmak, böylece bir ilde birden fazla baro kurulmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.
Son olarak, TBMM’ne sunulan yasa teklifi ile bu çalışmalar artık yasal düzenleme haline getirilmek istenmektedir.
Kurulmak istenen yeni sistem ile, baroların etnik, siyasi, mezhepsel temelli, sarı, mavi, kırmızı ve pembe renkli barolar gibi ayrı ayrı baroların kurulacak olmasının ülkemiz hukuk sistemine zarar vereceğini daha önce ifade etmiştik.
Bu bağlamda aralarında Muğla Barosu’nun da bulunduğu tüm barolar bu yasa teklifinin geri çekilmesi için birçok girişimde bulundu.
Adalet Bakanlığı, TBMM nezdine yapılan girişimlere, hiçbir baronun talep etmemesine rağmen, TBMM nezdinde yasa çalışması halen devam etmektedir.
Avukatların seslerini duyurmak için Ankara’ya giden ve Ankara’da bulunan Baro Başkanları ve tüm avukatların türlü engellerle karşılaştığını görmekteyiz.
Yasa değişikliğinin doğrudan tarafı olan avukatların meclis çalışmasına katılamadığını görmekteyiz.
Bugün Meclisimizin önünde, avukatların bekletilmesi bir tarihi hatadır. Yasanın doğrudan muhatabı olan avukatların dinlenmemesi vahim bir yanlıştır.
Sevgili yurttaşlar, barolar, hukukun, insan haklarının ve vatandaşların sesidir. Yapılmak istenen değişiklikler yalnızca Barolara yönelik değildir.
Aslında esas müdahale bağımsız yargıya, hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesine, bizzat adalete yöneliktir.
Bizler; hukuk devletinin, bağımsız yargının ve bağımsız savunmanın savunucularıyız. Bu nedenle mücadelemiz, bağımsız savunma- bağımsız yargı içindir!
Bizler, tek bir cübbe olsun istiyoruz.
Bizler, tek bir baro olsun istiyoruz.
Bizler, çoklu baroya hayır diyoruz.
Bizler, baroların hür olmasını istiyoruz.
Bizler bağımsız savunma istiyoruz.
Bizler, yasa teklifinin geri çekilmesini istiyoruz.
Mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdürmeye devam edeceğiz!
Savunma susmayacak!
Muğla Barosuna bağlı avukatlar olarak, yasa çalışmasına son verilinceye kadar başlattığımız ‘Barolara Dokunma Nöbeti için Oturma Eylemi’ ne devam ediyoruz.
Ankara’da olan meslektaşlarımızın arkasındayız!”

Konuşmanın ardından avukatlar oturma eylemi gerçekleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68