Ayasofya Camii’nin, Muğla Bağlantısı

Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılarak ibadet yolunun açılmasının ardından Ayasofya Camii’nin, Muğla ile ilgili ilişki ortaya çıktı. Ayasofya Camii’nde kullanılan kırmızı renkli mermerlerin, Milas’ta bulunan İasos Antik Kenti’nden gönderildiği belirlendi.

Ayasofya Camii’nin, Muğla Bağlantısı

1934'te Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülen Ayasofya'nın, cami olmasının önünü açan Danıştay kararı dünyanın gündemine bomba gibi düşmüştü. Fatih Sultan Mehmet Hân'ın emaneti, kutlu fethin sembolü Ayasofya Camii; Danıştay’ın son kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de ki oluru ile ibadete açıldı. 
Ayasofya'nın, Milattan Sonra 6'ıncı yüzyıldaki inşası sırasında duvarlarını süsleyen kırmızı renkli mermerlerinin, Milas’ta bulunan İasos Antik Kenti ocaklarından siparişi üzerine, bu mermerlerin işçiler tarafından kesilerek antik limandan, İstanbul'a gönderildiği öğrenildi. 


“Ayasofya Camii'nde katkımızın bulunması Muğlalılar olarak gurur verici”
AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii ile Muğla’nın bağlantısı ile ilgili bilgiler verdi. Milletvekili Demir, “Aziz milletimizin isteğiyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından itibarı 86 yıl sonra iade edilen büyük mabedin ülkemizin cennet köşesi Muğla'yla çok az bilinen ilişkisini paylaşmak istiyorum.” diyerek şu ifadelere yer verdi;


“Ayasofya'nın Milattan Sonra 6'ıncı yüzyıldaki inşası sırasında yüzyıllar sonra bile maneviyat kokan duvarlarını süsleyen kırmızı renkli mermerlerin Milasımızdaki Kıyıkışlacık-İasos Antik Kenti ocaklarından sipariş üzerine işçiler tarafından kesilerek, antik limandan İstanbul'a gönderildiğini bilmek oldukça memnuniyet verici. 24 Temmuz'da ibadete açılması için gün saydığımız, Ayasofya Camii'nde katkımızın bulunması Muğlalılar olarak gurur verici.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68