AYDEM’den Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na cevap

AYDEM, elektrik dağıtım şirketinin abone yenileme çalışmasına tepki gösteren Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mustafa Kuzu’ya cevap verdi.

AYDEM’den Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na cevap

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu’nun, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ü makamında ziyaret ettiği sırada, AYDEM’in  abone yenileme çalışması nedeniyle kendilerinden istediği paraya tepki göstermiş, konuyla ilgili Başkan Toksöz’den destek istemişti.

Konunu basında yer almasından sonra AYDEM tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’na göre perakende satış lisansı sahibi olan şirketimiz Elektrik Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuata göre iş ve işlemler yapmaktadır.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre serbest tüketici olmaya hak kazanarak indirimli sözleşme imzalayıp bu sözleşmesi sona eren ve son kaynak tedariki kapsamında kullanım yapan tüm tüketiciler ile yönetmeliğin 21.maddesi gereği perakende satış sözleşmelerini imzalanması gerekmektedir. Bu sebeple yönetmeliğin 19.maddesi gereğince güvence bedeli tahsili zorunludur.

Elektrik tedariki, son kaynak tedariki kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu onaylı son kaynak tedariki tarifesinden şirketimizce yapılmaktadır.

Son kaynak tedariki kapsamında elektrik tedarikinin başladığı tarih itibarıyla müşterilerimiz perakende satış sözleşmesinin tarafı olduğundan, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 8. ve 21. maddelerinin amir hükümleri doğrultusunda, güvence bedelini ödeme ve perakende satış sözleşmesi imzalama zorunluluğu bulunmaktadır. Şirketimizle imzalanacak perakende satış sözleşmesi, müşterimiz tarafından, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve ceza koşulu ödemeksizin istenildiği zaman fesih edilebilmektedir.

Tarafınıza yapılan yasal süre bildirimi içinde başvuru yaparak güvence bedeli ödeme, kimlik, adres ve iletişim bilgilerini bildirmeye ilişkin yükümlülüğünüzü yerine getirmeniz hususunu siz değerli müşterimize aktarmak isteriz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68