Aydın-Güllük demiryolu için hazırlıklar tamam!

Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin, Aydın-Çine-Güllük demiryolunun çalışmalarına başlanması için tüm hazırlıkların tamamlandığını açıkladı. Yatağan’dan da geçen demiryolu ile özellikle feldspat madeni taşınması amaçlanıyor.

Aydın-Güllük demiryolu için hazırlıklar tamam!
 Türkiye’de üretilen feldspat madeninin yüzde 95’ini karşılayan Aydın’ın Çine ve Muğla’nın Milas ilçeleri, tamamlanması için düğmeye basılan demiryolu projesi sayesinde ihracat üstünlüğü elde etmeye hazırlanıyor.

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde önemli mesafe aldıklarını belirten AK Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Aydın-Çine-Güllük demiryolunun önemli bir ihtiyacı karşılayacağını kaydetti.
Çine ilçesinde yoğun olarak üretilen madenlerin özellikle feldspat madeninin, ekonomik şekilde taşınarak maliyetin düşürülmesi ve ihracat üstünlüğü elde edilebilmesi bakımından ilçenin demiryolu ağına bağlanmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Kılınç, “2008 yılında başlayan ve 2010 yılında tamamlanan proje çalışmasında artık sona gelindi. Toplam 159 km uzunluğunda olması beklenen demiryolu, gerek Çine ve gerekse komşu Milas için de hayati önem taşımaktadır. Çift hat, elektrikli ve sinyalizasyonlu olarak hazırlanan proje, her iki ilçemize de ihracat üstünlüğü kazandıracak” diye konuştu.
Proje hızı saatte 120 kilometre olarak belirlenen demiryolunun tamamlanmasının bölgede önemli bir ekonomik canlanmayı beraberinde getireceğini ifade eden Kılınç, Selçuk-Aydın-Denizli Demiryolunun da güzergah plan profillerinin tamamlandığını, sanat yapıları ve diğer projelerin de yapımına geçildiğini belirtti.
FELDSPAT MADENİ NEDİR?
Cam, seramik ve boya sanayisinde kullanılan bir ham maddedir. Türkiye’nin feldspat rezervi dünya rezervinin yüzde 10’u kadardır. Önemli yataklar Demirci (Manisa), Simav (Kütahya), Çine (Aydın) ve Milas (Muğla) yöresindedir. Türkiye feldspat üretiminin yüzde 90’ını ihraç eder.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 17:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
CEVDET KARAKAN
CEVDET KARAKAN - 7 yıl Önce

babayla oğlunun ayrı ayrı kullandığı kamyonlarla yabtıkları kaza ilginç bir babanın gözünün önünde bir evladın can vermesi ve babanın elini kolunu bağlarcasına hiç bir şey yapamaması düşünmek bile kötü allah babaya sabırlar versin

SIRADAKİ HABER

banner68