Ayhan Çıkın'ın 3. şiir kitabı "Başka Yürek" yayınlandı

Yatağanlı Prof. Dr. T. Ayhan Çıkın’ın üçüncü şiir kitabı “Başka Yürek” kitapçıların raflarındaki yerini aldı.

Ayhan Çıkın'ın 3. şiir kitabı
 Ege Üniversitesi'nden emekli Prof. Dr. T. Ayhan Çıkın'ın üçüncü şiir kitabı "Başka Yürek" adıyla yayınlandı. Kalp nakli olan Çıkın'ın kitabı; "Kalbimin ıssızlıklarına Bir aşk dokunur Bir de hekim" dizeleriyle başlıyor.

112 sayfalık kitapta Çıkın'ın "Başka Yürek, Aşk Yürekte Büyür, Türkünü Söylediğin Yerdir Yurdun ve Dostlarla Yaşanır Dünya" adlı dört alt-bölüm altında 82 şiir yer alıyor.

Şairin; daha önce Zaman Çiçeği (2000), Ortak Kalpler Türküsü ( 2005) adlı şiir kitapları yayımlandı. Tarım işçileri etrafında yoğunlaşan şiirleri de "Zeytinci Hurşit" adıyla baskıya hazır durumda.

T. Ayhan Çıkın, "Şiir bir yan uğraşım. Herkes gibi gençliğimde şiir yazmıştım. Ancak büyük usta Nazım'ın şiirleriyle tanıştıktan sonra, şiirden çok kendimi bilime yönlendirmiştim. Hastalığım süresince bir öğrencimin eski şiirlerimden seçtiklerini kitap haline getirince (Zaman Çiçeği, 2000) şiirin ortasında buldum kendimi. Doğal olarak toplumcu gerçekçi bir şiiri kucaklıyorum, yaşadığım çevre ve o çevrenin koşulları şiirime yansıyor. Ayrıca kendi yaşamımdan örnekler sunuluyor" dedi.

T. AYHAN ÇIKIN

1 Ocak 1946, Muğla doğumlu. İlk ve ortaokulu Cazkırlar ve Yatağan'da, liseyi Muğla TRL ve Aydın'da tamamladı. Lisans, lisanasüstü eğitimlerini Ege Üniversitesi'nde gerçekleştirdi.

1974'te bilim doktoru, 1980'de üniversite doçenti, 1988'de üniversite profesörü oldu. 1978-1979'da Fransa'da mesleği ile ilgili çalışmalar yaptı. 1984-1985 yıllarında Cumhuriyet Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Ege Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (TUAM), Tarım Ekonomisi Bölümü ve CBÜ Alaşehir MYO Kooperatifçilik Bölümlerinin kurulmasında aktif görev aldı. Bölüm başkan yardımcılığı, anabilim dalı ve bilim dalı başkanlıklarında bulundu. 2007'de Muğla Üniversitesinde görev aldı. Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokul Müdürlüğü, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, Muğla Üniversitesi senato ve yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu. Ocak 2013'de Muğla Üniversitesi'nden emekli oldu.

16 Eylül 2000'de geçirdiği kalp nakli ameliyatı biyolojik hayatı kadar sanat ve düşünce hayatını da etkiledi.

Selçuk oğuz tarafından yayına hazırlanan ve Atadost yayınlarından çıkan kitabın kapak tasarımını Ferhat İşlek yaptı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68