21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Bakan Eroğlu yangının çıkış sebebini açıkladı!

Temel atma ve ziyaretlerde bulunmak için Muğla’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 300 hektar ormanlık alan ve 51 evin yandığı Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Zeytinköy Mahallesi’ndeki orman yangınıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Eroğlu, yangının o bölgedeki insanların tedbirsizliğinden çıktığını savundu.

12 Eylül 2017 Salı 09:09
Bu haber 796 kez okundu
Bakan Eroğlu yangının çıkış sebebini açıkladı!

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Or-Köy projeleri ve Devlet Su İşleri yatırımları ile ilgili temel atma töreni için Muğla’ya geldi.

İlk durağı Muğla Valiliği olan Eroğlu, beraberindeki heyetle birlikte Vali Esengül Civelek’i makamında ziyaret etti. Eroğlu, ziyaretin ardından valilik toplantı salonunda basına açıklamalarda bulundu.

En önemli gündem maddesini oluşturan Zeytinköy’deki orman yangınıyla ilgili soruları cevaplandıran Eroğlu, “Zeytinköy'de yangın kendiliğinden çıkmadı tabi ki. Mutlaka o civarda birileri ormanı tedbirsizlik sebebiyle yaktılar” dedi.

Eroğlu, yangının çıkış yeri ile Zeytinköy arasında mesafe olmasına rağmen şiddetli esen rüzgarın etkisiyle yangının yerleşim yerine kadar geldiğini anlatan Eroğlu, “Ama Orman Teşkilatı orada cansiperane çalıştı. Canlarını tehlikeye atarak, vatandaşın giremediği ahırlara bizim orman şeflerimiz girerek hayvanları kurtardı. 51 ev, 10 ahır, 2 depo yanmış. Ayrıca bir sığır, 2 teke, 90 keçi, bir merkep ile 120 arı kovanı telef olmuş. Bunlara bakacağız. Geçmiş olsun, büyümeden daha büyük bir sıkıntısı olabilirdi. Yangın konusunda Türkiye'nin yangın konusunda 2 tecrübeli müdürümüzü ve gerekli araçları bölgeye sevk ederek büyük bir mücadele verdik. Kuvvetli rüzgara rağmen yangını söndürdük. Ama tabi ki epey hasar var, sevincimiz şu ölüm hadisesi olmaması” diye konuştu.

Bölgenin afet bölgesi yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir soruyu cevaplandıran Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

“Devlet büyüktür, gerekli destekleri vereceğiz. Tespitler devam ediyor. Raporlar hazırlanacak ve ilgili yerlere iletilecek. Ama şunu unutmayın yangını çıkaran da o civardaki vatandaşlar, kusura bakmasınlar. Yangın kendi halinde çıkmadı. Kasıt demiyorum ama herhalde orada çalışma yapılırken rüzgarla birden bire taşındı. Biz kameralarla tespit ediyoruz, dışarıdan gelen bir şey yok. Dolayısıyla bizim ricamız bu işin şakası yoktur. Otlar kuru, nem çok düşük, sıcaklık yüksek, bir de rüzgar varsa kimse ateş yakmasın. Biraz dikkat edilsin. Allah korusun can kaybı olabilirdi ve acımız daha büyük olabilirdi. Mal kaybını telafi ederiz, eskisinden daha iyisini yaparız. Yangınların yüzde 85'i kendiliğinden çıkmıyor. Vatandaşın ihmal ve kusurundan kaynaklanıyor. Biraz dikkat edilsin. Bunlar bizim akciğerlerimiz. Oraya insanlar giderek, göğüslerini siper ederek canlarını tehlikeye atarak, o sıcakta rüzgarın birden bire dönmesi ile icabında yangın içinde kalabilecek olan bizim orman teşkilatını bir düşünsünler.”

Eroğlu, valilikteki toplantının ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada partililerle bir araya gelen Eroğlu, 2019 yılındaki seçimlerin çalışmasına başlamaları gerektiğini söyledi.

Partililere seslendikten sonra Muğla Kapalı Spor Salonu’na geçen Eroğlu, buradaki Or-Köy projeleri ve Devlet Su İşleri yatırımları ile ilgili temel atma törenine katıldı.

Burada vatandaşlara seslenen Eroğlu, kendisini Muğla’nın üçüncü milletvekili gibi gördüğünü ve yılda en az iki defa Muğla’ya geldiğini söyledi.

Bakan Eroğlu, Yatağan’a müjdeli haberleri verdi

Muğla’ya en büyük yatırımı Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığını anlatan Eroğlu, Yatağan ilçesinde yapacakları yatırımları da şöyle sıraladı:

“Yatağan’a bir baraj daha planlıyoruz. Planlama projesindeki Yatağan Barajının temelden yüksekliği 50 metredir. Su biriktirme hacmi 10 milyon metreküp olacaktır. Baraj, 7 bin 450 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Planlama çalışmalarında yüzde 60 ilerleme sağlanmıştır.

Planlama ve proje safhasındaki göletlerden Yaylaköy Göleti’nin ise temelden yüksekliği 29 metredir. Su biriktirme hacmi 824 bin metreküp olacaktır. Gölet, bin 740 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir. Aralık 2017’de inşaat ihalesinin yapılması planlanmaktadır.

Ayrıca Yatağan’da sulama tesisleri planlıyoruz. Planlama ve proje aşamasındaki Yatağan Barajı sulamasıyla 7 bin 450 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Planlama çalışmalarında yüzde 50 ilerleme sağlanmıştır. Deştin yerüstü sulamasıyla, 150 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. 09 Haziran 2017 tarihinde planlama ihalesi yapılmış olup, ihale süresi devam etmektedir. Kuruağaç yerüstü sulamasıyla, 200 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. 09 Haziran 2017 tarihinde planlama ihalesi yapılmış olup, ihale süreci devam etmektedir. Yaylaköy Göleti sulamasıyla, bin 740 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Proje hazırlama çalışmaları devam etmektedir.

Dere ıslah çalışmaları kapsamında, Bozarmut Mahallesi Kocakır Dere tersip bendi ve ıslah sekisiyle, Bozarmut Mahallesi’nde 550 dekar arazi taşkınlarından korunacaktır.  10 Eylül 2017 tarihinde temeli atılmıştır.”

Bakan Eroğlu’na, Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, AK Parti MKYK Üyesi Bülent Karakuş, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, partililer, bakanlık yetkilileri ve daire amirleri eşlik etti.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV