Bakan'dan Kötü Haber

Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri “özelleşecek mi, özelleşmeyecek mi ?” soruları kafaları karıştırmaya devam ederken, konuyla ilgili en önemli açıklama birinci ağız olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi. Fatih Altaylı'nın sunduğu 'TEKE TEK' programına konuk olan Bakan Yıldız, Kangal'ın ardından sıranın Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy santrallerine geldiğinin sinyallerini vererek; “Kangal teklifimizi aldık ve şu anda devirleri yapılmak üzere. Bundan sonra da başarıyla devam ediyoruz. Yatağan, Kemerköy, Yeniköy bunlar bu şekilde devam edecek” dedi.

Bakan'dan Kötü Haber
 YEAŞ ve GELİ işçilerini ilgilendi-ren kötü haber Enerji ve Tabi Kay-naklar Bakanı Taner Yıldız’dan geldi.

Yatağan Termik Santrali ve bağlı kömür yataklarının  özelleştirme kapsamına alınıp alınmayacağı merak edilirken, Fatih Altaylı’nın sunduğu TEKE TEK programına konuk olan Taner Yıldız, özelleştirme çalışmalarının AK Parti hükümetinin başarısı olduğunu belirterek, sıranın Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy ter-mik santralleriyle bağlı kömür yatak-larına geldiğinin sinyallerini verdi.

Program sırasında hükümetin enerji sektöründeki projeleri hakkında bilgi veren Taner Yıldız’ın özelleştirmeler hakkındaki açıklamaları dikkat çekti.

Fatih Altaylı’nın; “Türkiye’de ben diyeyim 30 senedir, siz deyin 20 senedir yapılamayan elektrik santrallerinin özelleştirilmesi operasyonu var. Bunlar defalarca yapıldı iptal oldu, yapıldı Danıştay’dan döndü, yapıldı tahkimden döndü, yapıldı devlet vazgeçti. Hepsi bir özelleştirildi, hepsi bir daha geri alındı. Sonra bir daha özelleştirildi ve hala bununla ilgili süren davalar var. Bazılarını özel sektör kazandı. Mevcut santrallerin özelleştirilmesi ile ilgili bir proje var mı?” şeklindeki sorusuna, Yatağan’ı yakından ilgilendiren cevaplar veren Bakan Yıldız; “ Özelleştirmelere başladık. Şimdi Seyitömer 2.2 Milyar dolar civarında teklif aldı. Santrallerin mülkiyetini veriyoruz  ama kömürün sadece imtiyazını veriyoruz. Kömürün mülkiyeti kamuda kalıyor ama oranın kullanım hakkı orada kalıyor.

Kangal teklifimizi aldık ve şu anda devirleri yapılmak üzere. Bundan sonra da başarıyla devam ediyoruz. Yatağan, Kemerköy, Yeniköy bunlar bu şekilde devam edecek. Bakın siyasi istikrar derken bu partiler üstü bir kavramdır ama bunu sağlayan AK Parti oldu. Şimdi bunun ne gibi bir yararı var enerji ile ne alakası var derseniz o kadar çok alakası var ki bir kere bir uluslararası sermaye kesinlikle istikrarı seviyor, para çok ürkek bir kavram, çok hızlı ürkebiliyor” dedi.

Bakan Yıldız’ın açıklamalarının ardından görüşlerini aldığımız Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin; “Maalesef son 30 yıldır ülkemizde özelleştir-meler adeta devlet politikası haline gelmiştir. Sırada elektrik santralleri ve kömür ocakları vardır. 2012 Temmuz ayında Maden Yasası’nda yapılan değişiklikle santrallerin kömür ocaklarıyla birlikte devri kolaylaştırılmıştır. Enerji gibi stratejik bir alanın özelleştirmesiyle elektrik ucuzlamayacaktır, kamu kontrolü özel sektörün eline geçecektir.

Bunlar halkımız ve ülkemizin yararına değildir. Bizler enerji ve maden işçileri olarak vatana ait ne varsa satanlara karşı vatan savunması yapmaya devam edeceğiz, meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız” ifadelerini kullanırken, Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik’in maliyet yükseltmeye yönelik uygulamaların hayata geçirildiğini iddia etmesi dikkat çekti.

“Santraller Bilerek Çalıştırılmıyor”

Santraller üzerindeki bakım ve onarım çalışmaları sürelerinin bilerek uzun tutulduğunu iddia eden Fatih Erçelik; “Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri Türkiye’nin enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Ancak özelleştirme planları nedeniyle bu santraller üzerinde yürütülen revizyon ve onarım çalışmaları bilerek uzun tutuluyor ve ünitelerin tamamı devreye sokulmuyor. Fakat her ne hikmetse bu uygulamalara kimsenin hesap sorduğu yok. Bu uygulamaların amacı elektrik maliyetini yükseltmek ve özelleştirme planlarına mantıklı bir bahane üretmek. Her şeye rağmen bölgemiz santralleri vergi rekortmenliğinde ilk yüzün içinde. Tabiî ki bu veriler de özel şirketlerin iştahını kabartıyor. Bizde üretimden gelen gücümüzün farkındayız ve herkese şalterin bizde olduğunu unutmamalarını tavsiye ediyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de mücadeleye hazırız ve gereken bedeli de öderiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
yatağanlı bir esnaf
yatağanlı bir esnaf - 6 yıl Önce

yatağanın gelir düzeyi özelleşme olursa düşer diye her zaman işçilerin yanında oldum.akp li işçiler önce işi düşünüyorlarsa partilerinden istifa etsinler.hadi bakalım..

taner boyacı
taner boyacı - 6 yıl Önce

ülkeler layık oldukları şekilde yönetilirler

Mehmet Işık
Mehmet Işık - 6 yıl Önce

özelleştirmeler ak partinin başarısıymış,cumhuriyet tarihi boyunca kazanılmış, yapılmış tüm tesisleri peşkeş çekmeyi bile başarı olarak gösteriyorlar ya, hayret doğrusu

Ahmet Demir
Ahmet Demir - 6 yıl Önce

akp' nin peşinde koşan, politikalarını beğenen, oy veren akp'li işçi kardeşlerim bakalım sizin canınız yandığında hala desteklemeye devam edecekmisiniz?

Yasin topçu
Yasin topçu - 6 yıl Önce

memleketi sata sata bitirdiniz, bizden sonraki nesil ödeyecek asıl faturayı. mirasyedi mantığı çoluğa çocuğa birşey bırakmadı, yarınlarda daha kötü günler bekliyor bizi

Enerji işçisi
Enerji işçisi - 6 yıl Önce

tes iş akp nin nasılsa arka bahçesi merak etmeyin seyitömerdeki gibi çalışanları korurlar

Göhhan kömür
Göhhan kömür - 6 yıl Önce

burası verimli merak etmeyin kapsam dışına çıkartacağız diyordu vekil..vekillik bitti sözler bitti.hangi firmaya verileceği bile bellidir

Muzaffer Durmuş
Muzaffer Durmuş - 6 yıl Önce

gerçekten yatağan ekonomisi için kötü haber, bundan yatağan'dan ekmek yiyen herkes şu ya da bu şekilde etkileyecektir.akpli mhp'li chp'li demeden herkesin sorunu bu!ekmek davası hepimizin, sahiplenmemiz lazım


SIRADAKİ HABER