Baraja İtirazı Var!

İhalesi 30 Nisan 2013 tarihinde yapılmasının ardından, itiraz süreci de başlatılan Girme-Ilıca Barajı'na, 2013 Şubat ayı içinde TBMM'ye sunduğu dilekçeyle itiraz ettiğini belirten Cavit Turgut adlı vatandaş; “Demeç Gazetesi'nde yayınlanan 'İtiraz Söylentileri Asılsız Çıktı' başlıklı haberi okudum. Haberde itiraz söylentilerinin asılsız olduğu iddia edilmiş. Oysa Şubat ayı içinde TBMM'ye sunduğum dilekçeyle ben itirazımı daha önceden yapmıştım. İşin tesliminin hala gerçekleşmemesinin nedeni de bu olabilir” dedi.

Baraja İtirazı Var!
 Yatağan'a yapılması için büyük mücadele verilen Girme-Ilıca Barajı'nın ihale aşamasına getirilmesinin ardından başlayan itiraz süreci, bazı söylentileri de beraberinde getirmiş, barajın yapımına karşı çıkan bazı kişilerin itirazı üzerine sürecin uzadığı iddia edilmişti.

Söz konusu iddiaların ardından konu hakkında bilgi aldığımız Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, benzer söylentilerin Yatağan Ziraat Odası'na da ulaştığını belirterek; “Yatağan tarımına hayat verecek olan Girme-Ilıca Barajı'nı yapım aşamasına getirmek için yıllardan beri mücadele veriyoruz. Özellikle 2005 yılından beri odamızın verdiği bir mücadele söz konusu. Bu konuda gereken girişimlerde bulunan herkese de teşekkür ediyoruz. Verilen mücadele sonunda Girme-Ilıca Barajı'nın yapım işi ihalesi ertelemelerin ardından 30 Nisan 2013 tarihinde yapıldı.

İhalenin yapımının ardından başlayan itiraz süreci şu an devam ediyor ve 15 Ağustos tarihinde son bulacak. Bu süre zarfında bazı itirazların ilgili makamlara ulaştığı yönünde duyumlar aldık.

DSİ yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde şu ana kadar hiçbir itiraz kaydının alınmadığı belirtildi. Yatağan çiftçisi için büyük önem arz eden bu projenin iş tesliminin bir an önce yapılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Baraj İhalesinden Önce İtiraz Etti

'İtiraz Söylentileri Asılsız Çıktı' başlıklı haberin gazetemizde yayınlanmasının ardından, söz konusu haberi okuduğunu belirten Cavit Turgut adlı vatandaş, daha Girme-Ilıca Barajı ihalesi yapılmadan önce itirazını TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı'na elden teslim ettiğini belirterek; “Çine Barajı'yla Bayır Baraj ve Göleti bitirilip kullanıma sunulmuştur. Yapım sırası Gökgedik ve Girme Barajı'na gelmiştir ama bu barajların yapımında öncelik araştırması yapılmadan hareket edilmiştir. Buna en büyük kanı da söz konusu Girme Barajı'nın sulayacağı Kapubağ, Şahinler ovalarının sulama olanaklarının bol ve kolay olduğu halde Gökgedik Barajı'nın kapsama alanında su ve sulama olanaklarının bulunmamasıdır. Bunun böyle olduğuna da devletin ilgili birimlerindeki arşivler kanıt olduğu gibi yapılacak küçücük bir araştırma da ortaya koyacaktır.

Oysa Anayasamızın ilgili maddeleri de göz önüne alınarak en çok ihtiyaç duyulan yere öncelik verilip Gökgedik Barajı'nın ihalesi yapılması, 60-70 yıldır yapılmadığı gibi değil de ve en kısa zamanda bitirilmesi gerekirken, bu yapılmayıp; öncelik Girme Barajı'na verilerek susuzluktan kavrulan, hiç mi hiç su olanağı da bulunmayan Zeytinköy, Kırıkköy, Gökgedik,  Hacıbayramlar, Turgut, … gibi 11 yerleşim birimindeki binlerce aile ve on binlerce hektarlık ova cezalandırılmıştır.

Oysa bu barajın öncelikli yapılması hem Çine Barajı'na kum taşınmasının önlenmesi (Bu barajın yapılacağı bölgeden Çine Barajı'nı daha fazla kum taşımaktadır)  hem söz konusu ovanın büyüklüğü ve Girme Barajı'nın sulayacağı Kapubağ, Şahinler, Yeniköy ovalarının sulama olanaklarının çok bol, çok kolay ve çok ucuza maliyetliyken bu ovanın su olanaklarından yoksun oluşundan; hem de, binlerce ailenin geçimi ve geleceği açısından önceliği Gökgedik Barajı'na verilmesi Anayasal bir haktır. Bu hakkın yapılacak bir araştırma ve inceleme doğrultusunda Gökgedik Barajı'na verilmesine veya ihalesi yapıldığı söylenen Girme Barajı'yla eşdeğer içinde başlanıp bitirilerek söz konusu haksızlığın ortadan kaldırılması için gereğinin yapılmasını, kendim ve binlerce aile adına, millet adına karar veren, yüce Meclis'ten saygılarımla arz ederim” dedi.

DSP'den İl Genel Meclis Adayı Olmuştu

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı'na 1 Şubat 2013 tarihinde sunduğu itiraz dilekçesinin 5 Şubat 2013 tarihinde kayıtlara geçirildiğini de sözlerine ekleyen Cavit Turgut; “2008 yılında DSP'den İl Genel Meclis Üyeliği'ne aday oldum ancak daha sonra bazı nedenlerle adaylıktan vazgeçtim. O zaman seçim çalışmalarım sırasında Yatağan'a verdiğim bir söz vardı. Gökgedik Barajı'nın yapımı için elimden geleni yapacağımın sözünü verdim. Daha sonra adaylıktan vazgeçmeme rağmen Gökgedik Barajı'nın yapımı için elimden gelen mücadeleyi vermeye devam ettim. TBMM'ye sunduğum itiraz dilekçesine de hala cevap alabilmiş değilim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56