“Barikat Çocukları” meydana indi

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin satışını onaylaması üzerine kömür işletmelerinin girişini kapatan işçiler, “Son söz henüz söylenmedi” mesajı verdi.

“Barikat Çocukları” meydana indi
 ÖYK, ihalenin 1 milyar 91 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesine; 1 milyar 90 milyon dolar bedelle ikinci teklifi veren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesine; 1 milyar 32 milyon dolarla üçüncü teklifi veren Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesine şeklindeki kararını onayladı. Satış ve İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi ve konu ile ilgili diğer hususların belirlenmesi, Satış ve İşletme Hakkı Devir Sözleşmesinin imzalanması ve diğer işlemlerin yerine getirilmesi hususunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yetkili kılınmasına karar verdi.

“Ölümüne kadar direniş kararı”

Bunun üzerine Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının Yatağan şubelerinin temsilcileri, santral ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerle bir araya gelerek bundan sonra neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu. Görüşmeler neticesinde, “Ölümüne kadar direniş kararı” çıktı. Kararın alınmasıyla birlikte hareket geçen sendikalara üye işçiler, iş makinelerini kömür işletmelerinin girişine getirerek araç giriş çıkışını kapattı. Özelleştirmeyle birlikte alıcı firmaları içeri almayacaklarını belirten işçiler, hem santral hem de kömür işletmelerinin kapısından kuş uçurtmayacaklarını söylediler. Ayrıca işçiler, bundan sonra yaşanabilecek olumsuzluklardan, taleplerini dikkate almayan hükümetin sorumlu olduğunu vurguladılar.

Demokratik ve barışçıl eylemler

Bu zamana kadar demokratik ve barışçıl eylemler ile hak, hukuk ve demokrasi kavgası verdiklerini ifade eden Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, bütün çabalara rağmen hükümetin Yatağan Termik Santrali’nin ihalesini onayladığını, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin ise ihalesinin yapılmış olup, ÖYK’nın onayının beklendiğini söyledi.

“Hükümetin hakkı yok”

Kimi çevrelere göre her şeyi bitmiş sayılabileceğini kaydeden Girgin, enerji ve maden işçilerinin son sözünü henüz söylemediğini ifade etti. Siyasi iktidarın, meclis çoğunluğu kendilerinde olması nedeniyle istediğini yapmaya hakkı olmadığına vurgu yapan Girgin, “Siyasi iktidarı destekleyenlerin de, desteklemeyenlerin de hakkı vardır bu işletmelerde, doğmamış çocukların da hakkı vardır. Santraller ve kömür ocaklarımız devletin değil, devlete zimmetlenmiş milletin malıdır” dedi.

“Bariyerleri aşabileceklerse gelsinler aşsınlar”

En zorlu etabın şimdi başladığını belirten Girgin, bundan sonra gece gündüz nöbet tutarak santrale ve kömür işletmelerine kuş dahi uçurtmayacaklarının altını çizdi. Yürüttükleri mücadelenin ruhuna yakışır bir şekilde alıcı firmaları karşılayacaklarını açıklayan Girgin, “Son ferdimiz düşene kadar iş yerlerimizi müdafaa edeceğiz ve firmaları işyerlerimize sokmayacağız. Bundan sonra olacaklardan, taleplerimizi dikkate almayan siyasi iktidar sorumludur” şeklinde konuştu.

Konuşmasının son bölümünde kamuoyuna ve Muğla halkına seslenen Girgin, yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

“Özelleştirme emperyalist bir dayatmadır, emperyalizme karşı olan herkesi bize güç vermeye çağırıyoruz. Özelleştirme ekonomik bağımsızlığımızın yağmalanmasıdır, bu yağmaya karşı olan herkesi bize güç vermeye çağırıyoruz. Özelleştirme Cumhuriyet ekonomisinin çökertilmesidir, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak isteyen herkesi bize güç vermeye çağırıyoruz. Özelleştirme, köleliktir, güvencesiz çalışmadır, sendikasızlıktır, herkesi kölelik düzenine karşı bize güç vermeye çağırıyoruz. Özelleştirme, Soma'da olduğu gibi, Afşin Elbistan'da olduğu gibi, kâr hırsı ile, üretim baskısı ile, ölüm demektir. İş cinayetlerine dur demek için, herkesi bize güç vermeye çağırıyoruz. İşyerlerimizi teslim etmeyeceğiz. Çok az olmamız felaket değil, milyonlar ve işçi sınıfı bizimle olacak.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68