BARO BAŞKANI AKGÜN’DEN İKİZKÖYLÜLERE DESTEK ZİYARETİ

Muğla Barosu Başkanı Levent Akgün, İkizköy’de Akbelen Ormanı’nı YK Enerji’ye karşı savunan bölge halkını ziyaret etti. Akgün burada “Termik santrallere yakıt sağlayan maden sahasının, Akbelen Ormanı’na doğru genişletilmesine karşıyız. Muğla Barosu olarak bölge halkının, ikiz köylülerin yanındayız” dedi.

BARO BAŞKANI AKGÜN’DEN İKİZKÖYLÜLERE DESTEK ZİYARETİ

Muğla Barosu Başkanı Levent Akgün ve beraberindeki heyet, İkizköy’de Akbelen Ormanı’nı YK Enerji’ye karşı savunmak için nöbet tutan bölge halkını ziyaret etti.
Başkan Akgün burada şu açıklamayı yaptı:
“Termik santrallere yakıt sağlayan maden sahasının, Akbelen Ormanı’na doğru genişletilmesine karşıyız. Muğla Barosu olarak bölge halkının, ikiz köylülerin yanındayız Mahkeme kararı beklenmeden Akbelen Ormanı’nda başlatılan ağaç kesimini önleyebilmek için nöbet tutulmaya başlanmış, 2021 Ağustosunda çıkan yangınlar bahane edilerek başlanan ağaç kesimleri de bu sayede engellenebilmiştir.
Bilirkişiler Mayıs 2022’de dosyaya raporlarını sunmuşlardır. Bu raporda; madencilik faaliyetlerinin orman ekosistemini tamamen yok edeceği kabul edilmekle birlikte bölgedeki tüm kömürün çıkarılabilmesi için Akbelen Ormanının madenciliğe açılması desteklenmiştir.  Sonraki raporlarda da, Akbelen Ormanında kömür madenciliği yapılabileceği belirtilerek,  yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasının yolu açılmıştır. 
Orman, ağaçların yanı sıra birçok canlıya ev sahipliği yapan bir yaşam alanıdır. Ormanlar iklim değişikliğinin ve su kaynaklarının tükenmesinin önlenmesi noktasında en büyük güvencemizdir.  Bu nedenledir ki, “ormanlara zarar verecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez” Bu zorunluluk, Anayasa’mızın 169.maddesi ile koruma altındadır. Anayasal düzenlemeye aykırı şekilde yasa veya yönetmeliklerle ormanlara zarar verecek düzenlemeler yapılamaz, yapılmamalıdır.
Bu süreçte, Bodrum ve Milas dahil olmak üzere çevredeki tüm yerleşim birimlerinin önemli ölçüde içme ve kullanma suyunun Akbelen Ormanından sağlandığı, bölgede açık maden sahası işletilmesi durumunda, başta Karacahisar Çamköy Havzası olmak üzere yeraltı sularının rejiminin değişeceği ve artık buradan yeraltı sularının kullanılamayacağı, bilimsel raporlarla belirlenmiştir.
Yıllardır hukuk mücadelesi içinde olan İkizköy Akbelen halkının eylemlerinin sadece kendi köyleri için değil, Bodrum, Milas ve hatta tüm Muğla dâhilindeki çevre köyler yararına olduğu açıktır. Bu bağlamda İkizköylü’ler Anayasa ve yasaları dayanak edinerek, meşru mücadeleleri sayesinde kendi yaşam alanlarını korudukları gibi, bölgenin ekosistemini ve su kaynaklarını da korumaktadırlar. Akbelen Ormanının yok edilmesi durumunda,  bölgenin ekolojik olarak geri dönüşü olmayan bir tahribata uğrayacağı kaçınılmaz bilimsel bir gerçek olduğundan, ormanımıza, suyumuza, havamıza, yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkmak ve sahip çıkanlara destek olmak için buradayız.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER