Baro Başkanı Cumhur Uzun, yeniden aday

Muğla Barosu’nun Yatağanlı Başkanı Cumhur Uzun, 11 Ekim’de gerçekleşecek kongre seçiminde yeniden başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Baro Başkanı Cumhur Uzun, yeniden aday

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, baronun 10 Ekim’de gerçekleştireceği genel kurulun ardından bir gün sonra düzenleyeceği seçimde, yeniden başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Uzun, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
“Ülkemizde adalet ihtiyacının her geçen gün arttığı, adalete ulaşmanın ise daha da güçleştiği zor günler yaşıyoruz.

Oysa devletin temeli, toplumun teminatı olan adalet, aynı zamanda kolay ulaşılabilir de olmalıdır.

​Adaleti güçlendirmek ve dağıtmak yerine, adalet güçlensin, toplum mutlu olsun diye çaba sarf eden baroların etkisini azaltmak, bölmek ve işlevsizleştirmek çabalarının yoğunlaştığını görüyoruz.

​Yurttaşın hak ve özgürlüklerinin etkin şekilde korunup savunulması için avukatlık mesleğine tanınan hakların, sanki avukatlara tanınmış birer ayrıcalık gibi takdimi ile daraltılması ve ortadan kaldırılmasına yönelik söylemlerin geliştirildiği;

​Atanmış yöneticilerin, yargı erkinin en üstünde yer alan yargı mensuplarına kararlarını eleştirmekten çok daha öte “hadi bakalım” diyecek kadar meydan okuyabildiği hukuksuzlukların yaşandığı günlerden geçiyoruz.

​İnsanımızın mutluluğunun temelinin demokratik hukuk devletinde olduğunu, hukukun üstün olduğu yerde yürütmenin yargıya meydan okuyamayacağını bilen biz avukatlar, dün olduğu gibi bu gün de hak ve hukuk mücadelesine durmaksızın devam edeceğiz.

​Bizim ve yurttaşlarımızın yaşam kaygıları yaşadığı salgın döneminde baskın bir kanun girişimi ile mesleğimizi etkisizleştirmek ve hak arama özgürlüğünü sınırlamak çabasıyla karşılaştık.

​Her ne kadar Avukatlık Kanununda değişiklikler öngören yasa tüm çabalara rağmen yasalaşmış ise de, buna dair mücadele henüz sona ermediği gibi, yasanın düzenlemesi kapsamında halen devam eden mücadelemiz bundan sonra da devam edecektir.

​İçinde baromuzun da bulunduğu barolarca yürütülen ve temelinde hukuku üstün kılma mücadelesi olan bu demokratik hak arama mücadelesine ara vermeden devam edebilmek ve başlatılan sürecin yurttaşın adaletle buluşmasına olanak verecek yere gelmesini sağlamak, bu uğurda mücadele etmek ve sürdürdüğümüz hizmetlere devam edebilmek için sizlerden önümüzdeki dönemde de görev talep ediyor, Muğla Barosu Başkanlığına aday olduğumu sizlerin bilgi ve takdirlerine saygıyla sunuyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68