“Başbakan, canlı bombalar var diyerek, istemeden örgüte yardım ediyor”

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Yatağan’da, Yatağan Demeç Gazetesi’ni ziyaret etti. Aldan, burada yaptığı konuşmada, “Başbakan’a hayret ediyorum. İki tane canlı bombayı yakaladık diyor. Arada gözden kaçırıyoruz demeye getiriyor. Bu talihsiz bir açıklamadır. Başbakan, canlı bombalar var diyerek, istemeden örgüte yardım ediyor” dedi.

“Başbakan, canlı bombalar var diyerek, istemeden örgüte yardım ediyor”
 1 Kasım Genel Seçimleri öncesinde seçim çalışmalarını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, beraberinde CHP İlçe Başkanı Kamil Genek, Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Eyüp Katırcı ve partililerle birlikte Yatağan Demeç Gazetesi’ni ziyaret etti.

Aldan, burada muhabirimize açıklamalarda bulunarak gündemi ve seçim çalışmalarını değerlendirdi.

7 Haziran Genel Seçimlerinin ardından hükümetin kurulmasına engel olanların, o tarihten sonra yaşanan terör olaylarında yaşamını yitirenlerin sorumlusu olduğunu iddia eden Aldan, terör olaylarını “Bünyeler güçsüz. Virüs, güçsüz bünyeye girer” şeklinde yorumladı.

Geçici hükümetin yarısının bürokratlardan oluştuğunu ve hükümetin inisiyatif almayacağını savunan Aldan, bu dönemde terör ile ilgili ciddi bir karar alınamayacağını belirterek, “Başbakan’a hayret ediyorum. İki tane canlı bombayı yakaladık diyor. Arada gözden kaçırıyoruz demeye getiriyor. Bu talihsiz bir açıklamadır. Başbakan, canlı bombalar var diyerek, istemeden örgüte yardım ediyor. Zira, terörün birinci amacı halkta panik ve korku yaratmaktır. Siz eğer canlı bombalar İstanbul’da, Ankara’da dolaşıyor dediğiniz anda, insanlar evinden dışarı çıkmaktan çekinir. Bence, başbakan devlet deneyiminden yoksun. Üniversite hocalığı ile devlet yönetmek çok farklı şeyler” şeklinde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanlış yönlendirildiğini savunan Aldan, şunları söyledi:

“Adamcağızı yanlış yönlendirdiklerini fark ettim. Ankara’daki patlamanın ardından Ankara Güvenlik Şube Müdürü görevden alındı. Ne diyorlardı, ‘patlamanın olduğu yerde güvenlik önlemi almaya gerek yok, zaten biz miting alanında güvenlik önlemi aldık.’ Madem öyle, gidip güvenlik şube müdürü neden görevden alıyorsunuz. Adama hem görev vermiyorsunuz, hem de günah keçisi olarak görevden alıyorsunuz. Bu büyük bir çelişki değil mi?”

Aldan, 1 Kasım’da yapılacak Genel Seçimlerinin sonucunda koalisyon hükümetinin kurulmasını, Ahmet Davutoğlu’nun kurtuluşu olarak değerlendirerek, Davutoğlu’nun istemesine rağmen başbakan olamayacağını öne sürdü. Eğer AK Parti tek başına iktidara gelirse, Davutoğlu’nun her zaman üzerinde birisinin olacağını ve adeta onun sekreteri gibi görev yapacağını savunan Aldan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dış politika ile iç politika aslında aynıdır. Dış politikada efeliğe gerek yoktur. Dış politika, ülkenin çıkarına göre kurulur. Rusya politikasını sağlıklı kuramazsanız, külhan beylik yapmaya kalkarsanız, o Rusya, domatesinizi almadığı zaman, domates tarımı ile uğraşan tüm insanları kuru ekmeğe mahkum edersiniz. Suriye sınırı kapandı, narenciye bitti. Çünkü ihracat kapımız orasıydı. Terörü zaten söylemeye gerek yok. Yıllarca terör savcısı olarak çalıştım, yıllarca PKK ile uğraştım. Bu, böyle bir anlayışla gitmez. MİT tırları ne oldu? Suruç’un gerçek katili kimdir? Evlerinde başından vurulan iki gencecik polis memurunun katili kimdir? Bu eylemleri yapan gerçekten PKK mıdır? Türkiye, uluslararası istihbarat servislerinin bir cenneti haline dönüştü. Her terör örgütünün arkasında da, mutlaka uluslararası bir servis vardır. Bunların detayına bakmadan, bu ülke bir yere gidemez ve giderek kan deryası haline dönüşür.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2015, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68