banner80

“Başbakanın verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz”

TES İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Yatağan Termik Santrali önünde dün sabah enerji ve maden işçilerine özelleştirmede gelinen süreç hakkında bilgilendirme yaptılar. Bilgilendirmede konuşan TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “Başbakanın Marmaris’te bizlere verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz ve ihalenin iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

“Başbakanın verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz”
HABERİN GALERİSİ
23 Nisan 2014

23 Nisan 2014

 TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, 30 Nisan’da ön yeterlilik ve son teklif verme süresi dolacak olan Yatağan Termik Santrali önünde işçilere özelleştirmede gelinen süreç hakkında bilgilendirme yaptılar. Enerji ve Maden işçilerinin bağlı bulundukları sendikaların başkanları tarafından işçilere Milas’ta bulunan Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilmesi ve 30 Nisan’da ön yeterlilik ve son teklif verme süresi dolacak olan Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilme süreci hakkında bilgilendirme yapıldı. Yatağan Termik Santrali önünde dün sabah saat 08.00’da yapılan açılamaya yaklaşık 300 maden işçisi katıldı. Santral önünde basın açıklaması yapan TES İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik “Başbakanın Marmaris’te verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz” diyerek; ““220 günden beri direnişteyiz 15 günden beri de Ankara Kurtuluş Parkı’ndayız.

Tüm uyarılarımıza rağmen iktidar ihaleyi yapmıştır. Bundan sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve ardından başkanlığını başbakanın yaptığı Özelleştirme Kurulu’na ihale sonucu onaya gidecektir. Başbakanın Marmaris’te bizlere verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz ve ihalenin iptal edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Şimdi çok daha güçlüyüz, çok daha haklıyız”

Fatih Erçelik’in ardın konuşma yapan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de; “Arkadaşlar kısa ve net konuşacağım; Başlangıçta haklı ve güçlüydük şimdi ise çok daha güçlüyüz, çok daha haklıyız. Haklı ve meşru mücadelemize karşı yapılan zulmü tüm Türkiye görmekte bizim öngördüğümüz gibi peşkeşin boyutunu da tüm Türkiye görmekte.

Direnişimizin yakıtı kararlılığımız ve inancımızdır. Bunu kaybettiğimiz anda bu mücadeleyi de kaybederiz. Ancak görüyoruz ki işimize, aşımıza ve memleketin malına sahip çıkma sevdamız ve bu uğurda bize görülen reva direnişimizi ve karalılığımızı daha da arttırmaktadır.

“Bu iş bitti” diyenlere böyle propaganda yapanlara ve buna da inananlara bir çift sözüm var. Bizim için artık ölümden öte köy yoktur. Bunu herkes bilsin” dedi.

Başkanların konuşması sık sık işçilerin attıkları “Asla teslim olmayacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Baskıla bizi yıldıramaz”, “Her yer yatağan her yer direniş” sloganları ile kesildi. Yapılan açıklamanın ardından işçiler olaysız bir şekilde dağıldılar.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Sendika baskani kaç para maaş alirsin sen ve ne iş yaparsin. Memlekette heryer satıldı o zaman neden hiç konusmadin. Beter olun

işçi
işçi - 7 yıl Önce

başbakan evraklarda bir eksiklik olursa öyle iptal ederiz demişti. ihale tutarı düşük olursa iptal ederiz diye birşey demedi ki ?

esra kaya
esra kaya - 7 yıl Önce

Sendika baskani kadrolular yatarken nerdeydin termikte 1000 isci varsa 100tanesi anca yataganli gerisi baska illerden

SIRADAKİ HABER

banner68