Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldiler

Basın Yayın Enformasyon Muğla Bölge Müdürlüğü, Muğla’da faaliyetlerini sürdüren basın mensuplarıyla Menteşe ilçesinde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldiler
 Her yıl geleneksel olarak gazetecilerle bir araya gelen Basın Yayın ve Enformasyon Muğla Bölge Müdürlüğü, bu yıl da geleneğini sürdürerek basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Basın kartı almayı hak eden gazetecilerin basın kartlarının teslim edildiği toplantıda, Muğla basınının sorunları da konuşuldu. Gazetecilerle daha sık bir araya gelmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Basın Yayın ve Enformasyon Muğla Bölge Müdürü Cavit Okur, gazetecilerin de kendi emeğinin önemini anlaması gerektiğine dikkat çekti.

Yerel basın adına Muğla’nın birçok ilden daha ileri seviyede olduğunu vurgulayan Okur, “Burada iki şeyi izah etmek istiyorum. Bir basın kartı meselesi var. Bazı arkadaşlara basın kartlarınızı değiştirin dedik. Değiştirmek istediler ama eskilerini iade etmeyince ceza aldılar. Bazı arkadaşlar ise değiştirmediklerinden dolayı ceza aldılar. Dolayısıyla çalıştığı gazeteyi ve görevini değiştirenler, sürelerine dikkat etsinler” dedi.

Okur, devlet kurumlarının, kurumlarıyla ilgili haberlerin yüzde 70’inin kendileri aracıyla aldığını kaydederek, “Gazeteler, taşınabilir belge biçimi formatında bakanlıklarla ilgili haberler, yerel gazetelerde çıktıktan bir gün sonra ilgili bakanlıklara gönderiliyor. O yüzden haber kaynağı bakımından yerel basın önemli” diye konuştu.

Kurum olarak kendilerine gelen tüm sorunların bir an önce çözülmesi için gayret gösterdiklerini aktaran Okur, şunları söyledi:
“Yerel basın, bizim en büyük gücümüz ve biz bunun daha da güçlenmesini istiyoruz. Sorumluluk alanımızdaki üç il içerisinde, sayısal olarak en çok gazete Muğla’da var. Denizli’de 7 tane, Aydın’da 25 civarı, Muğla’da ise 30’dan fazla günlük gazete var. Ama Aydın’daki bir gazete, yerelde tutunmuş durumda. Muğla’da da güçlü bir gazete olmalıdır. Aydın’daki gazete günde yaklaşık 3 bin adet satıyor. Bunun Muğla’da da gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Gazeteler mutlaka muhabir kullanmalıdır. Hepimiz şikayetçiyiz, bir gazete alıyoruz, bütün gazetelerdeki içeriğin neredeyse tamamı aynı. Muhabir kullanırsak ve haberlerin yüzde 99’u yerel olursa, gazetelerimizin daha fazla rağbet göreceğine inanıyorum.”

Okur, konuşmasının ardından Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sarı Basın Kartı almaya hak kazanan gazetecilere kartlarını verdi.

Öte yandan, toplantının sonunda, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut tarafından, Muğla basınına vermiş olduğu katkı ve gazetecilere vermiş olduğu desteklerden dolayı, Basın Yayın ve Enformasyon Muğla Bölge Müdürü Cavit Okur’a plaket sundu.

Kahvaltı programına, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ve basın mensupları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95