BAŞKAN IŞIK: "YATAĞAN TARİHİ İLE KALKINACAK"

Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, 14 Eylül’de Stratonikeia’da düzenlenecek ‘Türk-Yunan Dostluk Konseri’ne vatandaşları davet ederken, Yatağan’ı yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile uluslararası alanda tanıtmak istediklerini söyledi.

BAŞKAN IŞIK:
 Yatağan Belediyesi tarafından 14 Ekim’de dünyanın en büyük mermer antik kenti Stratonikeia antik tiyatrosunda düzenlenecek ‘Türk-Yunan Dostluk Konseri’ öncesi basın toplantısı düzenleyen Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Muğla’nın deniz, kum ve güneş turizmi ile kısıtlı olan turizm sezonunu kültür turizmi ile daha uzun sürece yaymak için çalıştıklarını açıkladı.
“Turizm tek ayaküstüne basan topal görünümünde”
Başkan Işık, Yatağan’ın yer altı ve yerüstü zenginliklerinin tanıtımı için çaba harcadıklarını belirterek “Deniz, kum ve güneş turizmi ile turizm sezonu 6 ayla sınırlı kalmaktadır. Turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yaymak, turizmin kültür, sanat ve ekonomideki yerini arttırmak hedeflerimiz arasında. Şu haliyle Muğla’da turizm tek ayak üstüne basan topal bir görünümdedir. Elimizdeki var olan kültür, doğa ve tarih gibi değerlerimizi tanıtıp, gün yüzüne çıkardığımız zaman inanıyorum ki, Muğla’daki turizm iki ayakları üzerinde dengeli durabilecek ve 12 aya yayılmış olacaktır. Bunun için bir yerlerden başlamak gerekiyordu. Yatağan Belediye Başkanı olarak karşı kıyımızdaki Yunan adalarından başlayarak öncelikle kültürel ve sosyal politikaları yürütmek, daha sonra da ticari politikaları izleyerek elimizde bulunan büyük ve küçük ölçekli 50’ye yakın mermer fabrikaları ve 12 adet zeytinyağı fabrikalarının üretimi ve dış piyasa imkânı yaratmak istiyorum” dedi.
“Antik değerlerimizi tanıtacağız”
Başkan Işık, Yatağan’ın yer altında ve yer üstünde antik değerlere sahip olduğunu belirterek, “Dünyanın en büyük beyaz antik mermer kenti, siyasi merkez Stratonikeia, yine en büyük dini merkez Lagina Yatağan’da bulunmaktadır. 2005 yılında Muğla İl Genel Meclisi tarafından onaylanan Türkiye’nin ilk olarak gündeme taşınan ‘Yatağan Jeopark’ projesi ve bu tarihi kentlere bağlanan kültür ve kutsal yolun tamamlanması ile Dünyanın ilk büyük örnek kültür projesi Yatağan’da oluşmuş olacaktır. Yatağan Belediyesi olarak hedefimiz Yatağan’ı tarihi ile kültürü ile ve ekonomik boyutu ile tüm dünyaya tanıtmak. Yatağan’ın geleceği yer altı ve yer üstü zenginliklerdedir” dedi.
Uluslararası İlişkiler
Yatağan ve Muğla’nın kültür turizminden yeteri derecede pay alabilmesi için uluslar arası ilişkilere büyük önem verdiklerinin altını çizen Başkan Işık, “Yukarıda saydığım tüm bu değerlerin uluslar arası alanda tanıtılması için ilk adımı 14 Ekim’de atıyoruz. Bu tarihte Belediye olarak düzenlediğimiz ‘Türk-Yunan Dostluk Konseri’ ile öncelikli olarak karşı kıyımızda bulunan Yunan adaları ile ortak bir konser düzenledik. Tarihi Stratonikeia antik kenti antik tiyatroda düzenlediğimiz konsere Yunanistan İzmir Başkonsolos asistanı Uonna Samuilida Taşkıran, Başkonsolosluk ataşesi Fotini Mavru konserden önce gelerek tarihi ve ören yerlerimizi tanıtma fırsatı bulacağız. Konser, Kos adasından Rebetiko grubu ve Bodrum Akyarlar Derneği Klasik Müzik Korusu tarafından Türk ve Yunanca eserler seslendirilecek. Vatandaşlarımızı bu dostluk konserine bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 17:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Caner
Caner - 7 yıl Önce

20 yıldır yatağanı kalkındıramadın mermer sanayiyi bayıra gönderdin migros bim netlog ve birsürü firmaya yatağandan yer gösteremedin şimdi bir gecelikkonserlemi yatağan kalkınacak yapma haşmet ışık

yeme bizi haşo
yeme bizi haşo - 7 yıl Önce

eğer başkan abd lilerle yaptığı gibi uluslararası ilişkilere önem verecek se vay halimize

hakan kara
hakan kara - 7 yıl Önce

bir konser ile bütün yatağan değişir artık.

SIRADAKİ HABER

banner68