BAŞKAN KUZU AHİLİK HAFTASINI KUTLADI

Yatağan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu yaptığı basın açıklaması ile her yıl Eylül ayının üçüncü haftası Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların örgütlerinde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla kutlanan Ahilik Haftası’nı kutladı.

BAŞKAN KUZU AHİLİK HAFTASINI KUTLADI
 Yatağan Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu yaptığı yazılı basın açıklaması ile Ahilik Haftası’nı kutladı. Başkan Kuzu tarafından yapılan açıklamada; “Ahilik Haftası kutlamaları her yıl Eylül ayının üçüncü haftası Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların örgütlerinde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi için kutlanır. Bu sene 22 Eylül – 26 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmelik gereği İl kapsamında kutlanmaktadır.

Ahilik, Ahi Evran Hazretleri tarafından Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm Esnaf ve Sanatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim” deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68