Bayan Gassallar Sertifikalarını Aldı

Yatağan İlçe Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Cenaze Hizmetleri kursları devam ediyor. Kurslar, Yatağan Halk Eğitim Merkezi bünyesinde uzman kişiler tarafından verilirken ilçemizde düzenlenen 5. kurs olan Gökgedik Köyü’ndeki kurs da geçtiğimiz ay sona erdi.

Bayan Gassallar Sertifikalarını Aldı
 2 Kasım 2013 tarihinde Yatağan’a bağlı Gökpınar Köyü’nde verilmeye başlanan, kadınlara yönelik Cenaze Hizmetleri Kursu, Gökpınar Köyü İmam Hatibi Yahya Pınar tarafından verilirken 1 Aralık 2013 tarihinde sona eren kursa katılan 14 kursiyere, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Dün, saat 14.00’da, Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ceylan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Çırpan ve Köy Muhtarı Murat Şahin’in katılımıyla düzenlenen törenin açılış konuşmasını Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Çırpan yaptı.

Çırpan, yaptığı konuşmada Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün bu yıl 69 kurs açtığını söyledi. Çırpan; “Müdürlüğümüzce, halkın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kurs programları düzenliyoruz. Bu yıl için şuana kadar 69 kurs düzenledik ve yüzlerce kursiyeri sertifika sahibi yaptık” dedi.

Gökpınar’daki kursun şimdiye kadar açtıkları 5. Cenaze Hizmeti Kursu olduğunu belirten Çırpan, “İlçemizde eksikliği hissedilen mesleklerden biri olan bayan gassalların sayısını arttırmak için son 3 yıl içerisinde 5 kurs düzenledik ve bugün sertifika törenini düzenlediğimiz kurs da 5.si oluyor. Bugün sertifikalarını alacak olan 14 bayan kursiyerimizi tebrik ediyor, kursun başarıyla tamamlanmasında büyük emeği bulunan Gökgedik Köyü İmam Hatibi Yahya Pınar’a da teşekkür ediyorum” dedi.

Çırpan’dan sonra konuşan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz da cenaze hizmetlerinin öneminden bahsetti. Yılmaz, “İnsana sağ iken saygı gösterdiğimiz gibi ölümünden sonra da bedenine ve ruhuna, aynı saygıyı göstermeliyiz. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız işbirliğiyle yürütülen eğitimler sayesinde hem ihtiyacımız olan bayan gassal ihtiyacı karşılanmış oluyor hem de görevini en iyi şekilde öğrenen bayan gassallarımız ölülerimizin beden ve ruhlarına saygı göstererek görevlerini icra ediyorlar. Bu kursun verilmesinde emeği geçen başta İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze ve Gökpınar Köyü İmam Hatibimize çok teşekkür ediyor, kursiyerlerimizi de tebrik ediyorum” dedi.

 

Sertifika Törenine Kursiyerlerin Tepkisi Damga Vurdu

İlçe Müftüsü konuşmasını tamamladığı sırada söz alan bir kursiyer, İmam Hatip Yahya Pınar hakkında yapılan bir şikayet sebebiyle başka bir yere tayin olacağına dair dedikoduların kendilerini rahatsız ettiğini ve köy halkının Yahya Pınar’dan son derece memnun olduğunu söyledi. Bayan kursiyere, diğer kursiyerler de destek verince İlçe Müftüsü, “Böyle bir durum söz konusu değil. Bir kişi şikayetçi diye imam hatibimizi başka bir yere tayin etmemiz mümkün değil. İçiniz rahat olsun” diyerek kursiyerleri sakinleştirdi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER