18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Bayır’da boğalar eğitim yararına güreşti

Muğla’da düzenlenen 16. Bayır Boğa Güreşlerine katılan 186 boğa, eğitim yararına güreşti.

01 Ağustos 2017 Salı 09:31
Bu haber 408 kez okundu
Bayır’da boğalar eğitim yararına güreşti

 Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’ndeki Bayır Stadı’nda gerçekleştirilen güreşleri, kamyon kasaları ve traktörlerin üzerinde 5 bin kişi izledi. Saha çevresinde sahiplerinin elinden kaçan boğaların vatandaşlara zarar vermemesi için güvenlik tedbirleri alındı.

Hava sıcaklığının 40 derece ölçüldüğü Bayır’da, güreş alanının toz olmasından dolayı belediye ekipleri sahayı sık sık suladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, muhabirimize yaptığı açıklamada, boğa güreşlerinin Muğla’nın önemli kültürel etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların düzenlenen boğa güreşiyle eğlenme ve stres atma şansı yakaladığını belirten Çoban, “Türk milletinin yüz yıllardır süren gelenekleri var. Bu gelenekler, zaman zaman insanlarımızın, Yörüklerimizin bir araya gelerek eğlenmesidir. Bu geleneklerden birisi de boğa güreşleridir. Boğa güreşi geleneğimizi yaşatan ve sürdüren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, Bayır Anadolu Lisesi’nin tadilatı yararına düzenlenen güreşler için Muğla, Aydın ve İzmir'den 186 boğa getirildiğini söyledi.

Bu yılki boğa güreşi sezonunda Menteşe ilçesinde 6 boğa güreşi düzenleneceğini kaydeden Gümüş, Türkiye’de bir sezonda 6 boğa güreşi düzenlenen başka bir ilçe olmadığını belirtti.

Menteşe'nin adını Menteşe Beyliği'nden aldığını anımsatan Gümüş, “Yörük kültürü, Menteşe Beyliğinden bu yana gerek deve güreşi, gerekse boğa güreşi olarak devam ediyor. Halk bu etkinlikleri seviyor ve yüksek katılım gösteriyor” dedi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV