Bayraktar: “İsrail mallarını boykot etme düşüncesindeyiz”

Muğla Ziraat Odası’nın düzenlediği iftar yemeğine katılmak üzere Muğla iline gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, iftar yemeği öncesinde Yatağan Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Bayraktar: “İsrail mallarını boykot etme düşüncesindeyiz”
 Muğla Ziraat Odası’nın düzenlediği iftar yemeğine katılmak üzere Muğla iline gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, iftar yemeği öncesinde Yatağan Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Muğla ziyaretinden önce 14 vilayete ziyaretlerde bulunduklarını ifade eden Bayraktar, ziyaretler sırasında bu yıl yaşanan doğal afetler nedeniyle zarar gören tarım arazilerini incelediklerini ve bununla ilgili araştırmalar yaptıklarını kaydetti.

“Fabrika üzerinde fabrika kurulmaz”

Muğla ilinin bir turizm kenti olarak görünmesine rağmen aslında bir tarım kenti olduğunu ifade eden Bayraktar, tarım için birkaç tane tehdidin olduğunu, bunlardan bazılarını da arazi parçalanmaları ve tarım arazilerinin imara açılması konusu olduğunu söyledi.

Her gittiği yerde valilere ve belediye başkanlarına tarım arazilerinin imara açılmaması için ricada bulunduğunu belirten Bayraktar, “Cenab-ı Allah bu toprakları bizlere üretelim ve insanları besleyelim diye vermiş. Bir fabrika, fabrika üzerinde fabrika olmaz. Ama biz ne yapıyoruz, fabrikanın üzerine fabrika kurmaya çalışıyoruz. Bunlar vebal de getirir ve kendilerini de uyarıyoruz. Toprak kurullarında olan ziraat odası başkanlarımız veya ziraat mühendisi arkadaşlarımızı da uyarıyoruz. Diyoruz ki, orada muhalefet şerhi koyun, gücünüz yetmiyorsa dava açın. Davaları da kazanıyoruz ama bu verimli arazileri imara açmayalım” dedi.

“Bu bizim ayıbımız”

Türkiye’deki zeytin tarımının yanlış yapıldığını öne süren Bayraktar, zeytin tarımının eğilimli ve rüzgar alan arazilerde yapılması gerektiğini, ovalarda zeytinciliğin yapılmaması gerektiğini söyledi. Zeytinin kutsal kitaplarda yerini almış çok önemli bir ürün olduğunu ifade eden Bayraktar, zeytinin insan sağlığında çok önemli bir yeri olduğuna vurgu yaptı.

Bayraktar, “Avrupa Birliği ülkeleri zeytin ve zeytinyağı tüketimine çok önem veriyor. Yunanistan’da yılda kişi başı 21 kilogram zeytin tüketiliyor. Ama Türkiye’ye geldiğimizde 2 kilogram tüketiyoruz. Bu bizim ayıbımız. İnsan sağlığı için bu kadar önemi olan ve kutsal kitaplarda geçen bir ürün, Türkiye’de tüketilmiyor. Dolayısıyla, biz ileriki yıllarda yeni nesillerimize zeytin ve zeytinyağını yedirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

“İsrail mallarını boykot etme düşüncesindeyiz”

İsrail’in başlattığı hava ve kara saldırılarına da değinen Bayraktar, İsrail’in vahşice bir katliam yaptığını ve bu nedenle Müslüman sivil halkın öldüğünü belirten Bayraktar, “Dünya da buna seyirci kalıyor, seyirci kalmakla da kalmıyor bir de bazı ülkeler açıklama yapıyorlar, İsrail’i desteklediklerini ifade ediyorlar. Böyle bir katliama seyirci kalmak, bırakın destek olmayı, seyirci kalmak bile vebal getirir. Bence sadece açıklamalar yetmez, İsrail’e uygulamamız gereken devlet olarak müeyyideler varsa bunları uygulamamız lazım. Biz de Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak İsrail mallarını boykot etme düşüncesindeyiz. Yani bizim çiftçimiz, Müslüman katliamı yapan ve acımasızca, çoluk çocuk demeden Filistin halkını katleden böyle bir ülkenin ürünlerini kullanmak istemiyor açıkça. Kullanmamız da gerekir. Böyle bir kampanyanın da içindeyiz, bunun kararını da alacağız. Ama devlet olarak da İsrail ile ticaretimizi gözden geçirmemiz lazım. Bu katliamı gören Türk milleti, İsrail malı kullanmak istemiyor. Devletin bunu dikkate alması lazım ve ticari anlaşmalarını gözden geçirmesi, ithalatı da durdurması gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68