BBC’ye göre Yatağan’ın hava kirliliği, olması gerekenin 4,5 katı

Dünyaca ünlü İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe servisinin hazırladığı habere göre, Türkiye’de metreküp hava içerisinde asılı parçacık oranları listelendi. Buna göre Türkiye’nin en güvenli hava kalitesi Artvin olarak açıklanırken, en güvensiz hava kalitesi ise Iğdır olarak açıklandı. Rapora göre Yatağan, güvenli hava kalitesi düzeyinin 4,5 katı değere sahip.

BBC’ye göre Yatağan’ın hava kirliliği, olması gerekenin 4,5 katı

Dünyaca ünlü İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe servisinin hazırladığı ve resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı haberde, Türkiye’deki hava kalitesi ele alındı.

Haberde, BM verilerine göre dünya çapında her beş saniyede bir, bir kişi soluduğu kirli hava nedeniyle erken yaşta hayatını kaybettiğine değinilirken, havayı kirleten çok sayıda gaz olduğu ve bunlardan bazılarının ozon (O3), nitrojen dioksit (NO2) ve sülfür dioksit (SO2) olduğu belirtildi.

Türkiye’ye gelince ise,  ülkede hava kirliliğinin yılda ortalama 37 bin erken ölüme yol açtığı tahmin edildiğinin bildirildiği haberde, kirli havadaki en zararlı şeyler ise küçük asılı parçacık maddeler (PM) PM2.5 o kadar küçük bir madde ki, solunum sistemi üzerinden kana bile karışabildiğine vurgu yapıldı.

Havadaki partikül maddelerin insan sağlığına ciddi zararlar verdiğinin kaydedildiği haberde, bu kirliliğin özellikle düşük doğum ağırlığı, astım ve ilerleyen yaşlarda solunum yetmezliği ile akut zatürreye sebep olduğu ileri sürüldü.

Haberde, hava kalitesinin iyileştirilmesi için neler yapılabileceğine de yer veriliyor. Buna göre, daha fazla raylı sistem taşımacılığı, ısınmada temiz enerji kullanımının artırılması, daha fazla geri dönüşüm ve daha fazla elektrikli araba ile hava kalitesi daha sağlıklı hale getirilebilir. Ayrıca, haberde Türkiye’nin Avrupa'nın en büyük yenilenebilir enerji potansiyeline sahip ülkelerinden birisi olarak görüldüğü ve güneş ve rüzgar enerjisinin yanı sıra jeotermal enerji kaynakları da bulunduğunun altı çiziliyor.

Yatağan’ın partikül madde değerleri normalin 4,5 kat üstünde!

Haberden elde edilen bilgiye göre, Türkiye’nin havadaki partikül madde oranı en fazla olan şehri metreküpte 67 mikrogram ile Iğdır. Iğdır, güvenli hava kalitesi olarak kabul edilen metreküpte 10 mikrogramın 6,7 katı ile dikkati çekerken, havadaki partikül madde oranı en az olan şehri ise metreküpte 11 mikrogram ile Artvin. Normal olarak kabul edilen metreküpte 10 mikrogramdan sadece 0,1 mikrogram fazla olan Artvin, hava kalitesi olarak Türkiye’de yaşanabilecek en iyi şehir olarak belirtiliyor.

Öte yandan, haberde Yatağan’daki havadaki partikül madde oranı metreküpte 45 mikrogram olarak belirtilirken, bu rakam Yatağan’nın değerlerinin güvenli değerlerin 4,5 katı olduğunu gösteriyor. Ayrıca Yatağan’a yaklaşık 27 kilometre uzaklıktaki Menteşe’de ise şaşırtıcı bir tablo var. Hava kirliliğinden dolayı Yatağan’ı terk ederek Menteşe ilçesine taşınan bir çok insana rağmen, açıklanan tabloda Menteşe’deki havadaki partikül madde oranı metreküpte 51 mikrogram olarak belirtildi. Buna göre Menteşe, güvenli değerlerin 5,1 katı ile havadaki partikül madde değerleri bakımından Muğla’nın en kirli yeri olarak açıklandı. Muğla’nın sınır komşuları olan Aydın’da bu değerler 40 mikrogram, Denizli’de 57 mikrogram, Burdur’da 36 mikrogram ve Antalya’da 35 mikrogram olarak açıklandı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68