Belediye meclisi, 44 mahalleyi “kırsal mahalle” olarak belirledi

Yatağan Belediye Meclisi’nin gerçekleştirdiği toplantıda, Yatağan’ın merkez mahalleler dışındaki 44 mahalle, alınan karar ile “kırsal mahalle” olarak belirlendi.

Belediye meclisi, 44 mahalleyi “kırsal mahalle” olarak belirledi

Toplanan Yatağan Belediye Meclisinde görüşülen Kırsal Mahalle Kararı, AK Parti ve MHP'li Meclis Üyelerinin oylarıyla kabul edilirken, CHP ve İyi Parti Meclis üyeleri red oyu kullandı.

16.10.2020 tarihinde 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa eklenen, “Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunan, kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir" maddesinin görüşüldüğü meclis toplantıya, kırsal mahalle muhtarları da katıldı.

Tarım ve hayvancılığın korunması amacıyla çıkartılan kanun ile kırsal Mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki vatandaşların, Gelir Vergisi ve Emlak Vergisi ile Su Faturalarında indirime gidilirken, karar Muğla Büyükşehir Meclisinin alacağı karar sonrası yürürlüğe girecek.

Meclis toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “Cumhurbaşkanımızca onaylanarak 16.10.2020 tarihinde yürürlüğe giren 7254 sayılı kanunun 10. maddesi ile ‘Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen yerleşim alanlarında Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir’ ifade edilmiştir. 15.04.2021 tarihinde yürürlüğe giren Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliğinin Kırsal Mahalle tespitini belirten 4. Maddenin 3. bendinde ‘Bir mahallenin kırsal mahalle olarak tespit edilebilmesi için; kırsal yerleşim özelliğinin devam edip etmemesi, şehir merkezine olan uzaklık ve ulaştırma durumu, belediyelerin yol, su, atık su, katı atık, toplu taşıma gibi hizmetlerinden en az birine erişebilme imkânına tam kapasitede ulaşabilip ulaşamaması, mevcut yapılaşma durumunun kırsal niteliğinin devam edip etmemesi, imar mevzuatı uyarınca yerleşik ve gelişme alanları içinde olup olmaması, sosyo-ekonomik olarak; kırsal nüfus oranının yüksek olması, yüzölçümünün önemli bir kısmını tarım, orman, mera, yaylak ve kışlak arazilerinin oluşturması, tarımsal üretimin, hayvancılık ve orman faaliyetlerinin başlıca geçim kaynağı olarak tespit edilmiş olup olmaması hususlarından bir veya daha fazlası ile benzeri hususlar dikkate alınır’ ifadeleri yer almaktadır. Kanun ve yönetmeliğin ifadeleri gayet nettir.

Kavaklıdere Belediyesince Belde Belediyesinden mahalleye dönüşen Çamlıbel Mahallesi de kırsal mahalle olarak tespit edilmiş ve Büyükşehir Belediyesince başta verilen olumsuz karar, sonrasında yerinde yapılan tespit ile karar uygun bulunmuştur.

Devletimizin kanun ve yönetmelikçe belde belediyesinden mahalleye dönüşen Bencik, Bozarmut, Bözüyük, Yeşilbağcılar ve Turgut mahallerimiz ile Madenler mahallesine verdiği hakkın Büyükşehir Belediyesi nezdinde de takipçisi olacak, halkımızla birlikte haklı kararımızı sonuna kadar savunacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68