BENCİK CEZAEVİNE ÖDENEK ENGELİ

Bencik Beldesi'ne yaklaşık 10 yıl önce TEKEL tarafından yaptırılan tütün depolarının açık cezaevine dönüştürülmesi planlarının ödenek sağlanamaması nedeniyle beklemeye alındığı iddia edildi.

BENCİK CEZAEVİNE ÖDENEK ENGELİ
 Yatağan'a bağlı Bencik Beldesi'ne yapılması planlanan açık cezaevi planlarının ödenek yetersizliği engeline takıldığı öğrenildi.

Bilindiği üzere, Bencik Beldesi'nde yaklaşık 10 yıl önce TEKEL tarafından yaptırılan ve ardından kaderine terk edilen tütün depolarının, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle açık cezaevine dönüştürülmesi gündeme gelmiş, Adalet Bakanlığı yetkililerinin bölgede yaptığı incelemelerin ardından, projenin bir an önce hayata geçirilebilmesi için gerekli görüşmelerin yapılacağı belirtilmişti.

Ayrıca, bölgeyi ziyaret eden Muğla Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri de söz konusu açık cezaevinin yatırım imkanı sağlayabileceğini belirterek projeye gereken desteği vereceklerini belirtirlerken, Bencik'e açık cezaevi yapılmasının gündeme gelmesinin ardından açıklamalarda bulunan Bencik Belediye Başkanı Salih Haney; "Bu projenin hayata geçmesi durumunda Bencik Beldesi'nin ekonomik ve sosyal yapısı değişecektir. Bizler belediye olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Tekel Tütün Depoları'nın hak sahibi olan genel müdürlüğün burayı Adalet Bakanlığı'na ücretsiz olarak tahsis edeceğini öğrendik. Birkaç ay içersinde de süreç tamamlanacak ve cezaevi hizmete girecek. Bizde belediye olarak cezaevi lojmanları için arazi tahsisi yapmayı taahhüt ediyoruz. Beldemize açık ceza evi yapılması durumunda ekonomik ve sosyal yapımız değişir ve nüfusumuz ikiye katlanır" ifadelerini kullanmış, söz konusu tütün depoları üzerinde incelemelerde bulunan Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ise adliye ve diğer ilgili kurumlarla yaptıkları görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Temennimiz bu açık cezaevinin bir an önce Bencik Beldesi'ne kazandırılması" şeklinde konuşmuştu.

Gelişmelerin ardından Bencik'e yapılması planlanan açık cezaevine yeterli ödenek sağlanamadığı için projenin beklemeye alındığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER