Bencik’in “Altın Kızları” hedefi yine 12’den vurdu

Yatağan ilçesine bağlı Bencik Mahallesi’ni okçulukta marka haline getiren antrenör Ejder Sözen ve sporcuları, Samsun’da düzenlenen Salon Minikler Türkiye Şampiyonası’nda geleneği bozmadı ve 4 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile takım halinde şampiyon oldu. Muğlaspor Okçuluk Takımı olarak yarışan Bencikli okçular, ayrıca bir de Türkiye rekoru kırdı.

Bencik’in “Altın Kızları” hedefi yine 12’den vurdu
 2016 Minikler Salon Türkiye Şampiyonası, Samsun TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Yarışmada, 29 bölgeden 41 kulüp ve toplamda 237 sporcu yarıştı. Yarışmada bireysel ve takım altın madalya maçları, Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun sosyal medyası üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Bencik Mahallesi Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan eski okçuluk sporcusu aile hekimi Ejder Sözen antrenörlüğünde şampiyonaya katılan Bencikli sporculardan oluşan Muğlaspor Okçuluk Takımı, dörtte dört yaptı ve madalyalarla döndü. Takım halinde Türkiye şampiyonu olan okçuluk takımı, takım halinde Türkiye rekorunu da hanesine yazdırdı.

Şampiyonada muhteşem bir performans sergileyen Songül Lök 2 altın madalya, Sevda Yaka 1 altın ve 1 bronz, Tuğçe Aba 1 altın ve Gülçin Balık 1 gümüş madalya kazanırken, başta Bencikli ve Yatağanlılar olmak üzere tüm Muğlalıların göğsünü kabarttılar. Öte yandan, bireyselde ilk üçü oluşturan Muğlaspor Okçuluk Takımı sporcuları, kürsüyü kapatma başarısını da gösterdiler.

Bu sonuçla beraber, Muğlaspor Okçuluk Takımı, kurulduğu günden bu yana katıldıkları şampiyonalarda toplam 58 madalya ve 15 Türkiye rekoru kazanmış oldu.

Daha önceki turnuvaların daha geniş katılımlı olduğunu, katılımcıların salonlara sığmaması nedeniyle Türkiye Okçuluk Federasyonu’nun almış olduğu kararla Samsun’da düzenlenen şampiyonaya sadece 13-14 yaş kategorisindeki sporcuları çağırdığını belirten antrenör Ejder Sözen, muhabirimize yaptığı açıklamada, Bencik, Yatağan ve Muğla’yı  Samsun’da en iyi şekilde temsil ettiklerini söyledi.

Takımında 13-14 yaş kategorisinde sadece bayan takımı olduğunu ve bu nedenle şampiyonaya sadece bayan kategorisinde katıldıklarını anlatan Sözen, “İlk defa bir şey denedim ve istenilen kategoride 6 tane sporcum olmasına rağmen daha profesyonel yaklaşalım dedik. Takımın hepsini götürmek yerine önce burada kendimiz bir seçme yaptık ve yarışmada varlık gösterebilecek en iyi dördünü seçerek turnuvaya gittik. Zaten bu kategoride son üç yıldır üst üste takım halinde Türkiye şampiyonu olmuştuk. Bireyselde ise dağıtılan 15 madalyanın 11’ini almıştık” şeklinde konuştu.

Sözen, şampiyona öncesinde takım halinde Türkiye birinciliğinin yanı sıra kürsüyü kapatmayı hedeflediklerini ve bu hedefe de ulaştıklarını aktararak, şunları söyledi:

“Turnuvadaki istatistiki hesapların da lehimize olması ile birlikte, sıralamayı 1., 2., ve 3. olarak bitirdik. Takım halinde de en yüksek puan bizde olduğu için en kolay sıralamadan takım müsabakalarına girdik. Direk yarı finalden başladık. Yarı finalde ilk önce İstanbul Demka’yı, finalde ise Ankara Yıldırım’ı eledikten sonra da takım halinde birincilik geldi. Bunu zaten hesaplayarak ve planlayarak gitmiştik. Türkiye rekoru zaten bizdeydi. Onu geçen sene Bursa’da kırmıştık. Bu sene de kıracağımızı düşünüyorduk. Nitekim o da gerçekleşti. Sadece sporcularımızın hepsi bireyselde rekor kırmak istiyordu ama bireysel rekor gelmedi. Fakat bireyselde kürsüyü kapatmış olduk.”

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95