“Bende Yaşayayım”

6 kişilik Kalem ailesinin 6 metrekarelik çadırda verdikleri yaşam mücadelesi yürek burkuyor. Geçimlerini sağlamak için göçebe yaşamı süren ailenin okul çağındaki iki çocuğu okula gidemezken, 10 yıldır Lenf kanseriyle mücadele eden 25 yaşındaki Hakan ilacını temin edemediği için 7 aydır kemoterapi alamıyor. Gözü yaşlı genç, “ne olur ölmeyeyim, yaşamak istiyorum, bende yaşayayım” diyerek yetkilerden yardım istedi.

“Bende Yaşayayım”
 Yatağan Milas Karayolu üzerinde dağlık alanda kurdukları çadırda yaşam mücadelesi verirken dağdan salep toplayıp satarak yaşamlarını sürdüren Kalem ailesinin 25 yaşındaki oğulları Hakan ilkokul 4. sınıfta okurken aniden rahatsızlandı. Baba Bilal Kalem oğlunu tedavi için Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine götürdü ve burada 15 yaşındaki Hakan’a lenfoma kanseri teşhisi konuldu. 2003 yılında Lenf kanserine yakalanan ve Tarım Bağkur’lu babasının sosyal güvencesi sayesinde tedavisini sürdüren Hakan, 18 yaşından sonra yeşil kart ile tedavi olmaya başladı. Ancak yeşil kartın sağladığı tüm ilaçları almasına karşın kemoterapi tedavisinde kullanılan ve yaklaşık 400 Euro değerindeki ilacı ancak yurt dışından getirtebildi. 7 ay öncesine kadar 2 ayda bir kemoterapi tedavisini sürdürebilen Hakan Kalem, ilacın karaborsaya düşmesi ve gerekli parayı bulamaması nedeniyle tedavisini sürdüremezken yaşadığı derme çatma çadırda yaşama tutunmaya çalışıyor.

Hayırseverlerden ve devlet büyüklerinden kendisine yardım etmelerini istediğini belirten lenf kanserinin pençesindeki 25 yaşındaki Hakan, “ben sadece yaşamak istiyorum, ne olursunuz ölmeyeyim, devlet büyüklerimiz bana yardım etsin, yaşamak istiyorum” diyerek gözyaşları içerisinde yaşadığı çaresizliği anlattı.

Hakan’ın babası 57 yaşındaki Tarım Bağkur’lu Bilal Kalem ise, “oğlum 2003 yılında aniden rahatsızlanınca hastalığını öğrendik. Bu nedenle askere gidemedi. 18 yaşına kadar benim sosyal güvencem ile tedavisini sürdürdük, şimdi ise yeşil kartı var ancak kemoterapi tedavisinde kullanılan ilacı bulamıyoruz. Önceleri pilotların veya bazı yakınlarımızın destekleri ile yurt dışından getirtiyorduk. Şu anda Türkiye’de bu ilaç karaborsa ve yaklaşık 400 Euro. Oğlum iki ayda bir düzenli olarak bu ilacı kullanması gerektiği halde ilacı temin edemediğimiz için tedavisi yarıda kaldı ve gözümüzün önünde eriyip gidiyor” diyerek yardım beklediklerini söyledi.

Dağlardan dondurma ve ilaç sanayinde kullanılan salep toplayarak geçimlerini sağladıklarını belirten acılı baba “topladığımız salepin kilosu yaklaşık 140 TL ve bir ayda eşimle birlikte yaklaşık 4-5 kilo toplayabiliyoruz. 10 yaşındaki Burak ile 7 yaşındaki Medine isimli çocuklarım bu yaşam şeklimiz nedeniyle okullarına gidemiyor. 6 metrekarelik çadırda eşim Asiye ve 83 yaşındaki babam (Hasan) ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Ben ve ailem kendimiz için hiçbir şey istemiyoruz, para pulda istemiyoruz. Tek isteğimiz Hakan’ın ilacının temin edilmesi ve sağlığına kavuşması, bu konuda devlet büyüklerimizin ve hayırsevelerin yardımlarını ekliyoruz” diyerek yardım çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2013, 10:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nisa Nisa
Nisa Nisa - 2 yıl Önce

Lutfen hakan beyin iletisim bilgilerini verir misiniz

SIRADAKİ HABER