Beş Devrim Süreci

Beş Devrim Süreci

Beş Devrim Süreci

Bilimsel Sosyalizmin Türkiye,deki kaynakları, kuşkusuz tarihin derinliklerinden gelen her türlü kültür ürünüdür. İnsan emeğinin ürünü olan her şeye kültür diyoruz. Üretim ve tüketim aracı olan maddi kültür yanında zihinsel emeğin ürettiği manevi kültür de bulunuyor. İnsan emeğinin verimi olan her şey, Bilimsel Sosyalizm için de kaynaktır.

Ulusal kaynaklarımız, bir yandan Anadolu,nun derinliklerinden ta Hititler, Frigyalılar, Karialılar vb.,den bugünlere gelir. Öte yandan İç Asya,daki, Mezapotamya,daki, Karadeniz çevresi, Kafkaslar ve Balkanlar,daki kaynaklara bin yıldır Türkiye diye anılan bu topraklardaki toplumsal süreçleri açıklayan önemli malzemedir. Tarihimizle iç içe olan İslam Uygarlığı unutulmamalıdır. İslam uygarlığı ve Osmanlı,dan çok örnek vereceğiz. Mevr şehrimizde 10 kadar kütüphane vardı. Bunlardan yalnız birinde 12000 kitap bulunuyordu. O dönem dünyanın hiçbir yerinde kitapları, bu kadar seçme bir kütüphane yoktu. Ancak biz yakın tarihimizdeki kaynaklara göz atacağız.

Bu açıdan beş önemli süreç belirliyoruz:

1- 1876 Devrimi süreci, Genç Osmanlılar

2- 1908 Hürriyet Devrimi süreci, Genç Türkler

3- Kemalist Devrim

4- 27 Mayıs 1960 Devrimi

5- Küreselleşmeye yanıt olarak yaşadığımız bugünkü karşı devrim ve devrim süreci

Bu süreçlerde, devrimler ve karşı devrimler iç içedir. Her devrim süreci, bir önceki karşı devrimin içinden filizlenmiştir.

1920,de Anadolu,da devrimci bir hükümet kurulmasıyla başlayan Kemalist Devrim, sultanlığı yıkmış, ülkeyi emperyalist işgalden kurtarmış, ortaçağ ilişkilerine ağır darbeler indirmiştir.

Kemalist Devrim 1945,ten başlayarak Atlantik İlişkileri içinde adım adım tasfiye edilmiş, Türkiye ‘,Küçük Amerika,, sürecine girmiştir. 27 Mayıs 1960 Devrimi, Türkiye,yi bir süre için yeniden Kemalist Devrim yoluna sokar gibi olmuş, fakat 1971 ve 1980 Amerikancı darbeleriyle bastırılmış ve tasfiye edilmiştir. Türkiye, 12 Eylül 1980,den bu yana, Cumhuriyetini, milli devletini, toprak bütünlüğünü ve özgürlüğünü kaybettiği bir karşı devrim sürecini yaşıyor. 1990,da Sovyetler Birliği,nin dağılmasıyla birlikte ABD küresel taarruza geçmiştir. 2007 Temmuz,undaki sahte seçimler sonucunda, Emperyalistlerin güdümüne girmiştir. Bu tarihi süreç böyle gitmez. Gidemez.

NOT: Bu yazı bir önceki yazının devamıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68