18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Beşpınar’ın başpehlivanı Balaban oldu

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde düzenlenen 25’inci Menteşe Beşpınar Yağlı Güreşleri’nde, bir hafta önce düzenlenen 656’ncı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı İsmail Balaban başpehlivan oldu.

25 Temmuz 2017 Salı 08:46
Bu haber 525 kez okundu
Beşpınar’ın başpehlivanı Balaban oldu

 Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi’ndeki Beşpınar Yaylası’nda düzenlenen güreşlere, minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste 1, deste 2, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde, 250 pehlivan ve 25 başpehlivan katıldı.

Başpehlivanlık için Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Şaban Yılmaz ile Antalya Döşemealtı Belediyesi Spor Kulübü güreşçisi İsmail Balaban karşılaştı. İki pehlivan arasında geçen çekişmeli mücadelede başpehlivan unvanı, bir hafta önceki Kırkpınar Güreşlerinde olduğu gibi Balaban’ın oldu.

Beşpınar’da başpehlivanlığını ilan eden Balaban, müsabakanın hemen ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, galip geldiği için mutlu olduğunu belirterek, “Yağlı güreş, bizim özümüz, kültürümüz ve peygamber sporumuz. Elimizden geldiğince sevdirmeye ve aşılamaya çalışıyoruz. Bu yolda da devam edeceğiz” dedi.

“Devlet sporcusu unvanını alacağız”

Güreşlerin ikincisi Şaban Yılmaz ise, devlet yetkililerine seslenerek pehlivanlara gereken önemin verilmesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, pehlivan güreşinin dünyanın en zor sporlarından biri olduğuna dikkati çekerek, “Sanatçılara devlet sanatçısı unvanı veriliyor ve kendilerini garantiye alıyorlar. Kendilerini garantiye aldıkları için de her konuda bu devlete darbe yapmaya çalışıyorlar. Bir Anadolu çocuğu olarak, darbe yapanların ve sokağa çıkanların hepsi benim gözümde devlet memurudur. Yani durumu iyi. Gariban süt satıp da ülkeyi bölmek istemez.  Devletini satmak istemez. Ben damgalı konuşurum. Devlet sporcusu unvanını alacağız” diye konuştu.

Güreş ağalığını ise 70 bin lirayla iş adamı Behçet Çağlayan aldı.

Yaklaşık 1 ton zeytinyağının tüketildiği güreşlere katılanlar, İsmail Balaban’a sevgi gösterilerinde bulunarak birlikte fotoğraf çekilebilmek için sıraya girdi.

Güreşleri 10 bin kişi izledi

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, muhabirimize yaptığı açıklamada, belediye olarak ata sporu güreşleri gelecek kuşaklara aktarmak için Menteşe Beşpınar Yağlı Güreşlerini 25 yıldır düzenlediklerini kaydetti.

Muğla ve Kavaklıdere’nin birer Yörük kenti olduğuna vurgu yapan Demir, “Yağlı pehlivan güreşi, kültürel bir mirasımız, Müslüman Yörük Türkmenlerin olmazsa olmazlarından. Biz de 700 yıldır Yörüklerin bölgemizde düzenlediği yağlı pehlivan güreşlerini, bizden sonraki nesle sağlıklı bir şekilde aktarılması için bu güreşleri düzenliyoruz” diye konuştu.

Demir, güreşlerin düzenlendiği Beşpınar’ın güzel bir tabiata sahip olduğunu belirterek, “Altında mağaramız, üstünde 400 ile 600 yıl yaşındaki 14 çınar ağacımız var. Bu güzelliği sahip Beşpınar Yaylamızdaki güreşleri, bugün yaklaşık 10 bin insanımız ziyaret etti. Bu müthiş bir katılım. 25 yıllık tarihinde en büyük katılımlarından biri bugün gerçekleşti” dedi.

Etkinlik için ciddi bir çalışma yaptıklarını aktaran Demir, şöyle konuştu:

“Kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktaralım derken sıradan da yapmak istemiyoruz. Profesyonelce yapmak istiyoruz. O yüzden güreşseverleri, Türkiye’nin en ünlü başpehlivanlarıyla Beşpınar’da buluşturuyoruz. Bugün burada Kırkpınar Güreşlerinde başpehlivan olan İsmail Balaban, Kırkpınar’ın üçüncüsü Hamza Köseoğlu ve Şaban Yılmaz da Beşpınar’da yer alıyor.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV