BİK ve BYEGM’den “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlaması

Basın İlan Kurumu ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Muğla şubeleri, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladılar.

BİK ve BYEGM’den “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlaması
Basın İlan Kurumu ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Muğla şubeleri, Türk basınından sansürünün kaldırılışının 110’uncu yıldönümü ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladılar.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Muğla Basın İlan Kurumu Müdürü Mehmet Ali Köseoğlu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu. Türk basınında 24 Temmuz 1908 tarihinde sansürün kaldırılması nedeniyle her yıl 24 Temmuz günü kutlanan ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın, Türkiye’nin milli hedeflerine doğru ilerlediği bir dönemde yeniden kutlandığını kaydeden Köseoğlu, “Dün Milli Mücadele cephesinin ve milli uyanışın bağrında makes bulduğu, kamuoyunun haber alma hakkının vasıtası olan basın kuruluşları ve değerli gazeteci meslektaşlarımızın azimli ve yürekli duruşları, günümüzde de 15 Temmuz ihanetinin çarptığı duvarlardan birisi olmuştur” dedi.

Köseoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kuşku yok ki gazeteci meslektaşlarımızın icra ettiği görev, her türlü sorumluluğa haiz, doğru ve gerçek haberlerle toplumu aydınlatma görevinin bilincinde olunduğu sürece kutsal olarak nitelediğimiz görevler arasındandır. Meslektaşlarımızın ve basın kuruluşlarının, kendi yaşadıkları her türlü sıkıntıya rağmen, halkın haber alma hakkı doğrultusunda icra ettikleri görevlerinde başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yerel ve yaygın basın kuruluşlarında görev alan tüm gazeteci meslektaşlarımın, tüm basın çalışanlarının ve ilgililerin ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, ülkemizin ve milletimizin gelecek vizyonuna sağladıkları olumlu katkıların artarak devamını diliyorum.”

Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürü Sezgin Sağun ise, basındaki sansürün kaldırılmasının önemine vurgu yaptı.

Sağun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kişi, kurum ve toplum katmanlarına, kamu yararı gözeterek tarafsız yayınlar yapan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Nitekim 15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışmasında basınımızın üstlendiği rol demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biri olduğunu göstermiştir.

Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürlüğü olarak medya sektöründe fedakârca çalışan basın mensuplarımıza, mesleki gelişimlerine katkı sunmak için konferans-seminer-eğitim düzenleme, kültür ve tanıtım gezileri organize etme, Muğla-Aydın-Denizli illerinin ayrı ayrı basın tarihini kitaplaştırma, tarafımıza iletilen talepler ve tevdi dilen görevler konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Mesai kavramı gözetmeksizin çalışan tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramının 110’uncu yıldönümünü kutlar, ebediyete intikal etmiş olan basın çalışanlarını rahmetle yad eder, fedakârca görevini yürütmeye çalışan tüm basın mensuplarına başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim” ifadelerinde bulundu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2018, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68