BİLSEM öğrencileri, Stratonikeia’da kazı yaptı

Muğla Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde kazı çalışması, oryantiring ve biyoçeşitlilik çalışması gerçekleştirdi.

BİLSEM öğrencileri, Stratonikeia’da kazı yaptı

Muğla Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, 2 haftalık telafi eğitimi dönemi için oluşturulan program kapsamında, Stratonikeia Antik Kenti’nde uygulamalı eğitim aldı.

BİLSEM Müdürü Bekir Cevizci, öğretmen ve öğrencilerden oluşan heyeti, Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt karşıladı.

Kenti gezerek Söğüt’ten bilgiler alan öğrenciler, daha sonra oluşturulan özel alanda kazı çalışması, oryantiring ve biyoçeşitlilik çalışması yaptı.

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan BİLSEM Müdürü Cevizci,  “Muğla Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileriyle beraberiz. 2 haftalık telafi döneminde sosyal ve kültürel etkinlikler yapıyoruz. Bunlar doğrudan veya dolaylı olarak derslere hizmet eden etkinliklerdir. Mesela bugün Stratonikeia’ya geldik ve öğrencilerimiz burada kazı çalışması, o dönemin medeniyeti ve kültürü hakkında bilgi sahibi oluyor, oryantiring oyunu oynayacaklar ve bölgenin florasını inceleyecekler” diye konuştu.

Cevizci, eğitimlerin süreceğini belirterek, “Bu telafi dönemi için iki haftalık bir program yaptık. Bu programlardan sadece birisini burada gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında da birçok programımız olacak ve bunu günlere yaydık. Zaten bizim öğretim programlarımız da bu şekildedir. Bugün yaptığımız çalışma, sosyal bilgiler dersimizin bir etkinliğidir. Bu şekilde öğrencilerimizi doğal hayata yönlendiriyoruz” dedi.

Kazı Başkanı Söğüt ise, “Bizler, Stratonikeia ve Lagina’da antik dönemlerden günümüze yapılarda arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları yapıyoruz. Ama bunların haricinde genç arkadaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz özel alanlarda uygulamalar gösteriyoruz. Bir arkeoloğun neler yaptığını, nasıl çalıştığını ve bunları nasıl kayıt altına aldıklarını, genç arkadaşlarımızın anlayacağı dilde basitleştirerek gösteriyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68