Biri Bana Åžaka Olduğunu Söylesin

Biri Bana Åžaka Olduğunu Söylesin

Biri Bana Åžaka Olduğunu Söylesin

Hükümet, “yargının hızlandırılması” amacıyla hazırladığı yeni yargı paketiyle “elektrik kaçakçılığına 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası” düzenlemesini yürürlükten kaldırılıyor.

Evet, yanlış duymadınız, ülkenin kaynaklarını çalıp çırpma biraz daha serbest bırakılıyor. Bir nevi kaçakçılık teşvik ediliyor.

Türkiye'de elektrik faturalarındaki "kayıp kaçak bedeli"nin oranı yüzde 5. Yani 2011 yılında toplam 52 milyar liralık elektrik faturasından kayıp kaçak bedeli olarak tahsil edilen tutar 2 milyar TL'yi aştı. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Birileri çalarak çırparak sefasını yaşarken birileri de zamanında faturasını ödeyerek cefasını yaşıyor. Çünkü “kayıp kaçak bedeli” ile çalınan elektriğin faturası masum halka kesiliyor.

Hükümetin, kaçakçıya gösterdiği hoşgörü zaten öldürülen kaçakçılara ödenecek olan 123 Bin TL tazminat ile kesinleşmişti. Bir de üstüne böyle bir girişimde bulunulması durumun ne kadar vahim olduğunun kanıtıdır.

Konu elektrik iken şu tablodan da bahsetmek isterim:

2009 yılı verilerine göre ülkemizin iki vilayetinin elektrik tüketimiyle ilgili istatistikleri karşılaştırıldığında yürek yakan bir tabloyla karşılaşıyoruz. Çünkü 955.000 nüfuslu Denizli'de elektrik tüketimi 1.449.236.586 kw/s iken ödenen elektrik parası 1.430.455.120 TL. Bir çok sanayi kuruluşu olan bu ilimizde kaçak kullanım oranı ise % 01.30. Fakat diğer bir yandan Mardin ilimize baktığımızda ülkemizin ve halkımızın ne gibi cefalarda bulunduğunu görebiliyoruz. Çünkü neredeyse sanayi kuruluşunun hiç olmadığı 423.000 nüfuslu Mardin ilimizde elektrik tüketimi 3.139.826.081 iken, ödenen elektrik faturası 858.491.679 TL. Yani %72.66 oranında bir kaçak kullanım var.

İşte bu kaçak kullanımın bedelini zamanında ve tamı tamına faturasını ödeyen vatandaşlarımız ödüyor!

Hala şaka gibi geliyor değil mi size?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90