21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Biri “Ormanı” gözetliyor

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde orman koruma faaliyetlerinde kullanmak amacıyla 233 adet yeni foto kapan alındı. 233 foto kapanın 23’ünün Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanındaki ormanlık alana yerleştirileceği öğrenildi.

16 Şubat 2018 Cuma 08:35
Bu haber 1512 kez okundu
Biri “Ormanı” gözetliyor

Muğla ve Aydın ormanları foto kapan ağıyla örülüyor. Aydın ve Muğla illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde koruma faaliyetlerinde kullanmak amacıyla 233 yeni foto kapan alındı. OZM Şube Müdürlüğünce yeni alınan foto kapanların kullanımı ve teknik özellikleriyle ilgili eğitim düzenlendi. OZM Şube Müdürü Ferit Okur koordinesinde orman işletme şeflerinin katıldığı eğitim firma yetkilisi Levent Evlice tarafından verildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü envanterinde geçtiğimiz yıllarda 153’ü orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ve 20’si ise yaban hayatı takibi amacıyla olmak üzere toplam 173 foto kapan bulunuyordu. Yeni alınan foto kapanlarla Muğla ve Aydın ormanlarındaki foto kapan sayısı 406’ya çıkmış oldu.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, Bölge Müdürlüğü olarak foto kapan envanterlerini arttırdıklarını belirterek, “Ormanlarda bulunan foto kapanlar adeta bizim gözlerimiz. Daha önce yaban hayatı takibi ve orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 173 foto kapan ormanlarımızın muhtelif yerlerinde bulunmaktaydı. Bu sayı koruma faaliyetlerinde kullanılmak üzere alınan yeni 233 foto kapanla 406’ya çıkmış oldu” dedi.

Yatağan’a 23 foto kapan yerleştirilecek

Öte yandan, Muğla Bölge Müdürlüğü’ne alınan 233 foto kapandan 23’ünün Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasına yerleştirileceği öğrenildi.

Yatağan’da daha önce 5 olan foto kapan sayısı, yeni eklenen foto kapanlarla birlikte 28 olacak.

Sim kartlı ve GPS özellikli foto kapanların çalınmaya ve kaybolmaya karşı korumalı olacağı, yerinden oynatılması durumunda merkeze konumunu bildireceği öğrenilirken, bu foto kapanların zaman zaman yerlerinin değiştirilerek, daha geniş bir alanda hizmet vermesinin amaçlandığı öğrenildi.

Foto kapanlarla birlikte, orman yangınları ve kaçakçılık faaliyetleriyle mücadele amaçlanırken, doğal yaşam alanlarının izlenerek ekosistemin takibinin yapılması hedefleniyor.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV