banner80

Bisiklet Turu’na Yatağan Damga Vurdu!

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan bisikletçiler, Yatağan Termik Santrali önünden geçerken enerji ve maden işçilerinin eylemiyle karşılaştı.

Bisiklet Turu’na Yatağan Damga Vurdu!
 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 183 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabını Cannondale takımından İtalyan sporcu Elia Vivanı 4 saat 34 dakika 12 saniye ile kazandı. 3. etap birincisi Britanyalı bisikletçi Mark Cavendish ikinci, MTN Qhubeka Takımının İtalyan sporcusu Kristian Sbaragli’de üçüncülüğü tekerlek farkı ile elde etti. 146 bisikletçi Marmaris Atatürk Anıtı önünden verilen startla birlikte toplu çıkışla ilk tırmanış primine doğru pedal basmaya başladı. 146 bisikletçinin startta katılması demek kazalarda yaralanan bisikletçilerin önemli bir durumu olmadığı anlamına geliyordu. Böylelikle Alanya etabında start alan 154 sporcudan bugüne kadar sadece 8 bisikletçi yarışı terk etmiş oluyordu.

Finish çizgisine 14 kilometre kala etabın son prim kapısı da geçildi. Bodrum Kalesini kat eden öndeki 7’li gruptan Neri Sottoli Takımından Pozzo Mattia çizgiyi ilk geçen bisikletçi oldu. İkinciliği Wanty Groupe Gobert’tenz Sijmens Nico ve üçüncülüğü de MTN Qhubeka Takımından Van Nıekerk Dennıs aldı. Artık gözler finişe çevirildi. Pozzo böylelikle Beyaz mayoyu da korumuş oldu. Neri Sottoli Takımının bisikletçisi Bodrum-Selçuk etabında Beyaz Mayoyu giyecek.

Prim kapısının sonrasında tempo yapmasına rağmen öndeki 7’li ana grupla arasını fazla koruyamadı. Finişe 15 kilometre kala fark 40 saniye olarak ölçüldü. Ve 8 kilometre kala 150 kilometre pedal basan ön grup ana gruba dahil oldu. Cannondale Takımının İtalyan bisikletçisi Elia Vivianı etabı 4 saat 34 dakika 12 saniye ile birinci bitirdi.

Bisikletçilere Eylemli Karşılama

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun Marmaris-Turgutreis etabı koşulurken Yatağan'dan geçen bisikletliler, 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla Yatağan'da toplanan vatandaşların eylemiyle karşılaştı.

1 Mayıs dolayısıyla çevre il ve ilçelerden gelen işçi, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Yatağan Termik Santrali önünde toplanarak bisikletlilerin geçişi sırasında sloganlar atarak özelleştirme karşıtı eylem yaptılar.

Bisikletlilerin geçişi sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, emniyet güçleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68