'Biz Bedelin En Büyüğünü Ödedik' İsyanı!

Yatağan Termik Santrali'nde görev yapan 11 taşeron işçinin işten çıkartılmasının ardından Santral'de sular durulmuyor. Dün Yata-ğan Termik Santrali'nde eylemlerine devam eden Tes-İş Sendikası öncülüğündeki işçiler, YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül'ü 'işçi düşmanı' olmakla suçlayarak istifaya davet eden sloganlar attılar ve beyin kanaması tanısıyla hayatını kaybeden taşeron işçi Süleyman Bedel'in ölümünü işsiz kalmanın stresine bağlayarak “En büyük bedeli bir arkadaşımızı toprağa vererek ödedik” dediler.

'Biz Bedelin En Büyüğünü Ödedik' İsyanı!

 Yatağan Termik Santrali'nde görev yapan 66 taşeron işçinin geçici olarak işten çıkartılmasının ardından, 11 işçinin işe geri alınmaması Santral'i ayağa kaldırdı.

İşe geri alınmayan 11 kişi için Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi öncülüğünde ayaklanan yaklaşık 200 işçi atılan sloganlarla YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül'e yüklenirken, atılan; 'işçi düşmanı Genel Müdür', 'İş ekmek yoksa, barışta yok', 'Genel Müdür şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Direne direne kazanacağız', 'işçiler burada, Genel Müdür nerede' gibi sloganlar dikkat çekti.

Ayrıca, Yatağan Termik Sant-rali F3 binası önünde başlayan ey-lem yemekhanede sona ererken, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Yatağan Termik Santrali taşeron işçilerinden Süleyman Bedel'in ölümü işten çıkartılma-sına bağlanarak; “En büyük bedeli bir arkadaşımızı toprağa vererek ödedik. Hiçbir haklı gerekçeleri olmadan işten çıkarılmanın ne demek olduğunu bilmeyenler bu acıyı da bilemez” denildi.

Bilindiği üzere, 28 yaşındaki Süleyman Bedel işten çıkartılarak daha sonra geri alınan 55 işçi arasında yer alıyordu ve 4 gün yaşam mücadelesi verdiği Aydın Devlet Hastanesi'nde beyin kanaması tanısıyla yaşamını yitirmişti.

“Genel Müdür Sözünü Tutmadı”

Eylem sırasında işçiler adına konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik de yaptığı açıklamalarla Genel Müdür İbrahim Hakkı Gül'e yüklenirken, kendisinden bütün işçilerin yeniden işbaşı yapacağına dair söz aldıklarını belirtti ve; “Dün (Salı) saat 16:00'da yapmış olduğumuz basın açıklamasında işten çıkartılan 11 arkadaşımızın tekrar işe alınması için YEAŞ Genel Müdürü'nün söz vermesine rağmen sözünde durmaması ve iyi niyet çabalarımızın, tüm girişimlerimizin sonuç vermemesi üzerine artık sözün bittiği yerde olduğumuzu söyleyerek sürekli eylem başlattık.

Bize herkesin 14 Mart günü işe alınacağı sözünü veren idareciler verdikleri sözleri tutmak zorundadırlar. Yoksa bizleri eylem yapmak zorunda bıraktıkları için yaşanacak olan olumlu olumsuz her şeyin sorumlusu olacaklardır” şeklinde konuştu.

Yerel Yöneticilerde Devreye Sokuldu

Fatih Erçelik yaptığı açıklamalarda sorunu karşılıklı diyaloglarla çözmek için gerekli adımları attıklarını da belirtti.

Yerel yöneticiler ve Genel Merkez ile irtibata geçtiklerinin altını çizen Erçelik; “Bu süreçte Genel Merkezimizi, yerel siyasileri ve Kaymakamlığımızı devreye soktuk ama onların çabaları da sonuç vermedi.

Artık sözün bittiği yerdeyiz ve haklıyız kazanacağız.

Bizleri muhatap almayanlar ve ciddiye almayanlar bundan sonra olacakların hesabını mutlaka vereceklerdir.

Yatağan enerji işçilerinin onuruyla, emeğiyle, geleceğiyle oynanmayacağını öğreneceklerdir. Burada amaç önümüzdeki süreçte yaşayacağımız özelleştirmeye karşı mücadelenin kırılması ve sekteye uğratılmasıdır” dedi ve hayatını kaybeden Süleyman Bedel'e rahmet dileyerek; “Evvelki gün işten çıkartılan 66 kişinin içinde olan arkadaşımız Süleyman Bedel'i 28 yaşında toprağa verdik. Bizlerin ve ailesinin başı sağ olsun, mekanı cennet olsun diyorum.

Hiçbir haklı gerekçeleri olmadan işten çıkarılmanın ne demek olduğunu bilmeyenlere şunu söylemek istiyorum.

Yatağan enerji işçileri mutlaka ama mutlaka bu işten atılan arkadaşlarımız işe alınana kadar sürekli ivme kazanan direnişlerini sürdürecektir.

Bu yaptıklarımız sadece uyarıdır.

Bıçak kemiğe dayandığında olacakları artık idareciler düşünmek zorundadırlar.

Bir genel müdür işçiyi hedef aldığında, işçi genel müdüre direniş olur.

Bu birlikteliğimizi sürdürdüğümüz sürece inanıyorum ki herkes bizden yana olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalar ve protestoların ardından yemekhaneye yürünerek YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül ve diğer yöneticiler için ayrılan masalarda yemek yenilerek; “Önce işçi sonra yönetim” mesajı verildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER