“Bize yar olmayan santral ve madenleri, özel sektöre yar etmeyeceğiz”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), özelleştirme karşı eylemlerini sürdüren ve bir günlük iş bırakma eylemi yapan işçilere gerçekleştirdiği ziyaret sırasında konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Sekreteri Kemal Özcan; “Perşembe günü Tes-İş ve Maden-İş genel merkezleri ve şube başkanları tekrar başkanlar kurulunu toplayacak. Asıl can alıcı ve can acıtıcı eylemler ondan sonra başlayacak” dedi.

“Bize yar olmayan santral ve madenleri, özel sektöre yar etmeyeceğiz”
 Özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdüren Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikası üyesi işçiler, Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı eylem planı kararı doğrultusunda bir günlük iş bırakma eylemine gitti.

Eylem sırasında enerji ve maden işçileri, Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırında bir araya gelirken ADD de direniş çadırına giderek işçilere destek verdi.

ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Lütfü Kırayoğlu, Yatağan Şube Başkanı Mahmut Ayık ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen ziyarette konuşan Kırayoğlu, özelleştirmeye karşı direnen Yatağan işçilerinin, bütün Türkiye’deki işçileri ve emekçileri ayağa kaldırdığını ifade etti.

Kırayoğlu, şöyle konuştu:

“Bugün Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının üyeleri tarafından iş bırakma eylemi yaparak iktidara da, santrallerin satışı gerçekleştiği takdirde neler olacağı sinyalini veriyor. Bizler işçi arkadaşlarımızın yanındayız. Onlara desteğimiz hiç eksilmedi. Çünkü şuan Tes-İş ve Maden-İş’in özellikle Yatağan’da direnen işçileri, Türkiye’de mücadele eden ve etmek isteyen herkesin önünü açıyor ve önderlik ediyor. Buradaki termik santralin elektriğinden Türkiye’ye sadece aydınlık saçılmıyor, Türkiye’nin karanlık günlerinde onlara ışık tutuyor.”

ADD Yatağan Şube Başkanı Ayık ise, ADD olarak Yatağanlı işçilerin eylemlerinde yanlarında olduklarını ve özelleştirmelerin bugüne kadar ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmadığını söyledi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Sekreteri Kemal Özcan ise desteklerinden dolayı ADD’lilere teşekkür ederek eylem sürecinden bahsetti.

Geçen hafta Türk-İş Genel Merkezi’ni işgal ettiklerini hatırlatan Özcan, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu olağanüstü toplanmaya zorladıklarını söyledi.

Özcan, şöyle konuştu:

“Perşembe günü Tes-İş ve Maden-İş genel merkezleri ve şube başkanları tekrar başkanlar kurulunu toplayacak. Asıl can alıcı ve can acıtıcı eylemler ondan sonra başlayacak. Orada alınacak kararlar çok önemli. Çünkü bu iş bırakma eylemlerini biz 10 aydır defalarca yaptık, artık yapmadığımız eylem kalmadı. Perşembe günkü toplantıdan sonra ise 10 aydır yapmadığımız eylemleri yapacağız. Artık Kurtuluş Parkı’ndaki eylemimiz sona erdi. Ama Türk-İş’teki işgalimiz hâlâ devam ediyor. Türk-İş’e genel grev ve direniş kararı aldırana kadar Türk-İş’i terk etmeyeceğiz. Ama bundan sonra asıl savaş alanlarımız, özelleştirmeye karşı mücadele alanlarımız işyerlerimiz olacak. Biz kesinlikle alıcı firmaları işyerlerimize sokmayacağız. Bize yar olmayan santral ve madenleri, özel sektöre yar etmeyeceğiz.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 20:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68