Bodrum Belediyesi’nden gazetecilere “şahane” kutlama

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte Muğlalı gazetecilerle Bodrum’da bir araya geldi.

Bodrum Belediyesi’nden gazetecilere “şahane” kutlama
 Bodrum Belediyesi olarak bir ilki gerçekleştiren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde Muğla basınını Bodrum'da buluşturdu. Diamond of Bodrum Otel'de gerçekleşen gecenin ev sahipliğini Başkan Mehmet Kocadon yaptı. Geceye Başkan Kocadon ile birlikte Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Altındağ, Taner Uslu ve Turgay Kaya, Bodrum Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Cem Kaytan, Fethiye Gazeteciler Derneği Osman Baykuş başta olmak üzere ilçelerden yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Gecede konuşan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Akbulut, cemiyetlerinin basın sektöründeki en köklü meslek örgütü olduğunu belirterek, “Bağımsız bir meslek örgütü olan MGC, temsiliyet hakkına inanır. MGC yönetimi olarak bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın ve ilişkinin üzerinde görmekteyiz” dedi.

Akbulut, sansür, baskı ve yayın yasaklarının aşılması gereken en büyük engeller olduğunun altını çizerek, “Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak gazeteciye ve gazetecilik mesleğine gerekli ilgiyi, dayanışmayı ve paydaşlığı gösteren yerel dinamikleri önemsediğimizi de belirtmeden geçemeyeceğim. Bunun içindir ki, Muğla İli’nde görev yapan basın çalışanlarını bir araya getiren ve önemsediğimiz bu olguları yerine getirdiğini görmekten mutlu olduğumuz Bodrum Belediyesi’ne teşekkürü borç bilirim” şeklinde konuştu.

Gazeteciliğin bir meslek olarak kabul edilip, bir meslek odasına sahip olamadığı sürece sorunlarla sürekli karşı karşıya kalacağını kaydeden Akbulut, şöyle konuştu:

“Her kesimin sesini duyurmak için başvurduğu mesleğimizin, maalesef başvuracağı bir kişi, kurum, yer neredeyse yok. Arkadaşlarımız gün be gün hiçbir gerekçe gösterilmeden işsiz kalmakta, son derece kötü şartlar altında vazifelerini gerçekleştirmekteler. Sorunlarımızı biliyoruz. Hiç olmazsa bir meslektaşımızın topuğu acıdığında, bu acıyı yüreğinde hissedebilecek duyarlılığa sahip kesimleri yanımızda görmek istiyoruz. Biz Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak bu acıyı yürekte en iyi hissedenlerin başında geliyoruz. Umarız haklarımız konusunda yaşadığımız sıkıntılar bir gün giderilir. MGC olarak, haklarımızın korunması noktasındaki mücadelemizi imkanlarımız ölçüsünde sürdüreceğimizin bilinmesini isterim.”

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan konuşmasında, "Halkın sesi olmak görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş ve demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı, basın ve ifade özgürlüğü ile mümkündür. Bugün, Muğla'da bir ilki gerçekleştirerek biz basın emekçilerini tek bir çatı altında toplayan bu anlamlı gecenin mimarı değerli Başkanımız Mehmet Kocadon ve ekibine hepiniz adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Kaytan konuşmasının ardından ev sahibi Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'a günün anısına bir plaket verdi.

 

Fethiye Gazeteciler Derneği Başkanı Osman Baykuş, gazetecilerin çok zor ve kutsal bir görev yaptıklarını ifade ederek, Muğla basınını Bodrum'da bu anlamlı günde bir araya getiren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve ekibine teşekkür etti.

Muğla'daki tüm basın mensuplarını bu anlamlı güne istinaden bir araya getiren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise “Öncelikle bizi kırmayıp 5 bin yıllık tarihi olan Bodrum yarımadasına gelen siz can dostlara çok teşekkür ediyorum. Bu sancılı süreci hep beraber atlatacağız, bu süreçten Türkiye'nin geçmesi lazım. Bunun için ben sizleri canı gönülden kutluyorum. Yağmur demezsiniz, çamur demezsiniz, soğuk demezsiniz, sıcak demezsiniz. Hep bizlerle beraber, hep bizlerle birliktesiniz. Bir haberi Türkiye halkına iletebilmek için gece gündüz çalışırsınız. Sizler esasında bizlerin, seçilmişlerin hem gözü hem kulağı hem de sesisiniz arkadaşlar. Sizleri zaman zaman eleştirirler; iyi yazarsanız sizden iyisi yoktur, kötü yazarsanız sizden kötüsü yoktur ama ben hep şunu söylüyorum, sizin yazdığınız her yazıyı, koyduğunuz her noktayı her sabah okurum ve incelerim. Sizler dünyaya bu haberleri aktarmak ve bilgilendirmek zorundasınız. Sizin de mesleğiniz, göreviniz bu. Onun için ben sizleri her zaman büyük bir takdirle ve özellikle canı gönülden desteklemişimdir” diye konuştu.

Bodrum Belediyesi'nin misafiri olarak Diamond of Bodrum Otel'de konaklayan Muğla basını, ertesi gün sabah, Bodrum merkezi de gezerek öğle saatlerinde Bodrum'dan ayrıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2016, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95