Bodrum Kent Konseyi'nden Özelleştirme Uyarısı

Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu yaptığı yazılı açıklama ile kamusal alanlarla ilgili tasarruf, kullanım ve denetim yetkisinin yerel yönetimlerde olması gerektiğini belirtti.

Bodrum Kent Konseyi'nden Özelleştirme Uyarısı
 Bodrum Kent Konseyi ve Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu, en güzel plajların Özelleştirme tehdidi altında olduğunu öne sürerek 6360 sayılı yasa ile büyükşehir statüsüne geçen Muğla'da belde belediyeleri, muhtarlık ve İl Özel İdaresi'ne ait taşınır-taşınmaz mülkler hakkında tasarruf yetkisi değişikliğine gidildiğini kaydetti. Topçuoğlu, "Bu değişiklikten hemen sonra da İztuzu (Ortaca) Valilik tarafından bir özel kuruluşa kiralanmış, yasal yollara başvurulması sonucu yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Fethiye'de Belceğiz, Kumburnu, Gemiler Koyu ve Şat Burnu; Ortaca'da Sarıgerme Kumsalı, Dalyanazmağı Günübirlik Alan ve tesisleri ile Delikli Ada Yüzer İskele ve Dalyan Kanalı iskeleleri, Dalyanazmağı Kumsalı Kanal tarafı iskeleleri, Marmaris'te Karacasöğüt Gemioturan Mevkii Yüzer İskele ve Selimiye Yüzer İskele; Ula'da Akçapınar Mahallesi Araplar Mevkii K Tesisleri Kıyı Kesimi Kumsal Alan Tesisleri, Kadın Azmağı ve Günübirlik Alanı Tesisleri, Menteşe'de Akbük Günübirlik Alan ve Tesislerinin Valiliğin tasarruf yetkisiyle özel şirketlere ihale yoluyla kiraya verileceği ilan edildi" dedi.

 

VALİLİK KARARLARI YASAYA AYKIRI

Topçuoğlu, Muğla Valiliği'nin söz konusu uygulamalarının, taraf oldukları Avrupa Yerel Yönetimler Şartı'nın 4'üncü maddesine ve 6360 sayılı yasanın geçici 1 madde, 2'nci ve 5'nci fıkrasına aykırı olduğunu dile getirdi. Buna göre il dahilindeki kamusal nitelikteki alanlarla ilgili her türlü tasarruf kullanım ve denetleme yetkisinin yerel yönetimlere bırakılması gerektiğini vurgulayan Topçuoğlu, "Valilik kararları yasaya aykırı. Her ne kadar Muğla İdare Mahkemesi, bu konuyla ilgili olarak Ortaca Belediyesi'nin başvurusuna yürütmeyi durdurma kararı vermiş olsa da, soruna köklü çözüm getirilmesi gereği açıktır. Bodrum ve Muğla Kent Konseyi olarak belediyelerimizin bu doğrultuda yapacakları her türlü çalışmayı desteklediğimizi, gerektiğinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa çalışmaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz" diye konuştu.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68