BODRUM YARIMADASI KURTULACAK!

BODRUM YARIMADASI KURTULACAK!

BODRUM YARIMADASI KURTULACAK!

Çöp ve atıkların çevre sorunu yaratmaması büyük önem arz eder.

Ülkemiz turizminin göz bebeği ve Dünya kentiz durumundaki  Bodrum'da, katı atıkların düzenli depolama sistemine kavuşturulması , yarımadanın en önemli çevre sorununun çözülmesi anlamına geliyor.

Bodrum Yarımadası'nda katı atıklar halen, tüm belediyeler tarafından toplanarak, vahşi depolama olarak doğaya rast gele bırakılmaktadır.

Yarımada'da bulunan 11 belediye, yarımadada düzenli depolama sistemi bulunmadığı için, oluşan çöp ve atıklarını Torba, Turgutreis, Yalıkavak, Gündoğan ve Mumcular beldelerindeki düzensiz depolamalara bırakıyorlar.

Vahşi depolama sistemi ise, orman yangınları başta olmak üzere, çeşitli çevre sorunlarına davetiye çıkarmak anlamına geliyor.

İşte bu düzensiz depolama sahalarından birisi de, Bodrum Belediyesi sınırları içinde yer alan Torba mevkiindeki düzensiz depolama sahasıdır.

Bu sahaya atılan çöp ve atıklar, geçtiğimiz yıllarda orman yangınlarının çıkmasına neden olmuş, çöp ve atıklardan çıkan bu orman yangınları sonucu da, ülkemizin süsü ve zenginliği olan yüzlerce hektar ormanımız kendi hatamız ve ihmalimizle  tahrip olmuş veya büyük bir bölümü kül olmuştur.

Ayrıca, doğaya vahşi depolama sistemiyle bırakılan çöplerin, görüntü kirliliği yaratmasının yanında, çevreye pis kokular çıkarması, sızan kirli ve mikroplu sularla da yer altı sularımızı kirletmesi de ayrı birer sorundur.

Tüm bu olumsuzluklar ise, ülkemiz döviz girdilerinin önemli bir bölümünü karşılayan turizm sektörünü olumsuz yönde etkilemektedir.

O nedenle, Bodrum Yarımadasında çöp ve katı atık sorununun8 mutlaka çözülmesi ve , oluşan çöp ve atıkların da çevreye zarar vermeyecek ve yeni çevre sorunları yaratmayacak şekilde çözülmesi gerekmekteydi.

Bu sorunun çözümü için ilk adımı da, Muğla Valiliğinin koordinasyonunda, Bodrum Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği atmıştır.

Turizm Alt Yapı Birliğinin doğal üyeleri de, Muğla İl Özel İdaresi, Bodrum, Göltürkbükü, Gündoğan, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Bitez , Konacık, Ortakent-Yahşi, Mumcular ve  Yalı Belediyeleriyle, Akyarlar, Çamlık, Dağbelen, Dereköy, Gökpınar, Gürece, İslamhaneleri, Kemer, Kum, Mazı, Peksimet, Pınarlıbelen, Saz, Tepecik, Yaka, Yeniköy, Güvercinlik, Çömlekçi, Bahçeyaka Köyleri olmuştur.

Bodrum Turizm Altyapı Hizmet Birliğinin Başkanlığını da Muğla Valisi Fatih Åžahin yürütmektedir. Birliğin öncülüğünde yapılmasına karar verilen Bodrum Yarımadası Düzenli Katı Atık Depolama Tesislerinin, genel Koordinatörlüğünü Bodrum Kaymakamı F. Cemal ÖZDEMİR, Proje Koordinatörlüğü de, Muğla İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kamil KARAKAYA ile Birlik Mühendisleri F. Nilay Karamustafaoğlu ile Hakan YÜZGEÇ tarafından yürütülmektedir.

Katı Atık düzensiz depolama sahalarının rehabilitasyonu ve bertaraf edilmesiyle ilgili tesislerin projelerinin hazırlanması için, önceki yıllarda bir firma ile protokol yapılmış olmasına rağmen, protokol konusu olan projelerin firmaca hazırlanmaması sonucu, söz konusu protokol iptal edilmiştir.

Bu kez, Bodrum Yarımadasındaki bu önemli sorunun çözümü için, Vali Fatih Åžahin başkanlığındaki Bodrum Turizm Altyapı Birliği el atmıştır.

Bu çerçevede, Bodrum İlçesi Sazköy Köyü hudutları içerisinde 99,9 hektarlık ormanlık sahada, entegre katı atık bertaraf tesisi yapılması için, 27/10/2010 tarihinde 24 ay süreli ön izin alınmış, ayrıca transfer istasyonları için de ön izin alınması için başvurulmuş, bu izinler de sonuçlanmak üzeredir.

Entegre Katı Atık Bertaraf Tesislerine Ait Uygulama Projeleri ile Entegre Atık Yönetim Planı ve ÇED raporunun hazırlatılmasını kapsayan danışmanlık hizmeti alım işi de, 2011 yılı mayıs ayında ihale edilmiş ve proje hazırlık çalışmaları danışman firma tarafından başlatılmıştır.

Bodrum Belediyesi dışındaki 10 Belediye, Katı Atık Projesi ile yetki devirlerini Altyapı Birliğine Bodrum Turizm Altyapı Birliğine yapmış olup, önümüzdeki günlerde Bodrum Belediyesinin yetki devri yapması beklenilmektedir

Bodrum Yarımadasında, çeşitli çevre sorunlarının önlenmesi için, düzenli katı atık depolama tesislerinin 2012 yılı yaz ayları sonunda faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Dileğimiz, bu tesislerin en kısa sürede tamamlanması ve oluşan çevre sorunlarının tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68