Bodrum'a Yakışan Hizmet!

Bodrum'a Yakışan Hizmet!

Bodrum'a Yakışan Hizmet!

Bugünkü köşe yazımda, hep görmeyi hayal ettiğimiz, modern bir sağlık tesisinden ve bu tesiste verilen çağdaş sağlık hizmetlerinden bahsedeceğim.

Bu tesisin, önemli turizm merkezlerimizden ve Dünya kenti durumundaki Bodrum'da, Ortakent Beldesi,nde olması bence ayrı bir önem arz ediyor.

Bahsedeceğim tesis, Turgutreis-Bodrum Karayolu üzerinde, Turgutreis'ten Bodrum'a giderken Ortakent Beldesi,ne girişte sağda, Bodrum'dan Turgutreis'e giderken de Ortakent çıkışında solda yer alıyor.

Bu tesisin adı da “Ortakent Aile Sağlığı Merkezi”dir.

Ortakent Beldesi,ne gelip de, bu tesiste “İnsana Saygı” ilkesi ile verilmekte olan çağdaş sağlık hizmetini alan her bireyin de benim gibi düşüneceğine ve bu tesise hayran kalacağına içtenlikle inanmaktayım.

Ülkemizde ne yazık ki, sağlık hizmeti verilen pek çok tesise mecbur kaldığımız için gittiğimizde, insanı sıkan, nedense tedirgin eden, tıbbi ilaçların kokuştuğu, sağlık hizmeti alacak olanlara hak ettikleri şekilde kibar davranılmayan, temizliğe gerektiğince önem verilmediğini görürüz.

Bu tesis, o nedenledir ki farklı özelliklere sahip bulunuyor.

Bina, Sağlık Bakanlığınca ayrılan ödenekten değil, Ortakent Belediyesinin arsayı tahsis ettikten sonra, kendi kaynakları ile yapılmış modern bir bina.

1 Ağustos 2011 tarihinden beri de bu yerde çağdaş sağlık hizmeti veriyor.

Eşimin bir sağlık sorunu nedeniyle, Ortakent Aile Sağlığı Merkezine gitmiştik. Binaya, elektronik otomatik kapıdan girdikten sonra, sıra almak için konulan cihaza TC kimlik numarası ile girdiğimizde,  Sağlık İl Müdürlüğünün genelgesi doğrultusunda “İl İçi Misafir Hastalara hizmet verilememektedir” ibaresiyle karşılaştık. Çünkü biz, Muğla il merkezindeki bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı bulunmaktaydık. Birden sanki muayene olup ilacımızı alamama gibi bir endişeye bürünmek üzere iken, merkezin danışma biriminde görev yapan Ayşe Özsavran adındaki görevli, güler yüzle ve büyük bir incelikle, “Size yardımcı olayım” diyerek merkezdeki iki hekimden Dr. M. Hürkal Tezvar'ın hastası olarak birinci sırada kaydımızın yapıldığını belirtti.

Genelge, 5-10 km. gibi yakın mesafede olup da başka bir sağlık merkezine kayıtlı olanlar içinmiş. O nedenle biz buna dâhil değildik.

Merkezde Dr. Etem Köksal ve Dr. Mustafa Hürkal Tezvar olmak üzere iki aile hekimi görev yapmaktaydı. Muayeneler öğleyin 13.30 da başlamıştı.

Merkezin dış görünüşünden ve güzelliğinden ziyade, binanın içindeki hizmet birimleri ve insana saygı ilkesi ile verilmekte olan çağdaş sağlık hizmetleri beni etkilemişti. Binanın girişinde geniş bir salonu bulunuyor.

Binanın tüm birimleri klima ile soğutulduğundan hastalar ve yakınları bu salona konulan banklara oturarak ferahlık içinde sıralarını bekleyebiliyorlar.

Salonda bekleyenlerin içme suyu gereksinimleri için, soğutucu da konulmuştu. Soğutucu üzerinde de, ambalajlı olarak pet bardaklar bulunuyordu.

Biz oradayken bardaklar tükenince görevli hemen yenilerini değiştirmişti.

Tuvalet gereksinimi için WC ye gittiğimde, yıldızlı oteller gibi hijyenik koşulları sağlanmış, el kurulamak için peçeteler de yerine özenle konulmuştu.

Eşimi, Dr. Hürkal Tezvar muayene etmişti. Eşim büyük bir memnuniyetle çıktığında, oldukça kibar ve nezih bir hekim olduğunu söyleyince memnuniyetim bir kat daha artmıştı. Çünkü güler yüzlü hizmet önemliydi.

Hekimin verdiği iğneleri yakındaki Ortakent Eczanesi,nden aldıktan sonra, enjeksiyon hizmetini de merkezde güler yüzlü hemşirelerce yaptılar.

Merkezde çeşitli sağlık hizmetleri de verilmekteydi. Eşime enjeksiyon yapılırken bu birimleri hayranlıkla ve büyük bir takdirle izledim.

*İki Hekimin muayene odalarının yanında,*2 adet hemşire odası, *Bebek emzirme odası,*Gebe takip odası,* Bebek aşı odası,*Acil müdahale odası ,* Gözlem odası ve *Toplantı salonu gibi hizmet üniteleri de vardı.

Ülkemiz turizminin göz bebeği Bodrum'da, bir beldede bu güzel sağlık hizmetlerini modern bir sağlık tesisinde, “ İnsana Saygı” ilkesiyle verildiğini görebilmek bir vatandaş olarak beni çok mutlu etmişti.

Muğla il genelindeki tüm belediyelere örnek olacak bir tesisi yaptırarak, halkının ve ülke turizminin hizmetine sunan Ortakent Belediyesi Başkanını, Belediye Meclis Üyelerini ve tüm çalışanlarını içtenlikle kutlamak istiyorum

Tesise kendi evleri gibi bakan, güler yüzle sağlık hizmeti veren merkezin değerli hekimlerini, hemşire ve yardımcı sağlık personelleriyle, tesisi pırıl pırıl tutan hizmetlileri ve diğer çalışanlarını da candan kutluyorum.

“Bodrum'a yakışan hizmet de budur” diyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96