Bodrum,da trafik çilesi!

Bodrum,da trafik çilesi!

Bodrum,da trafik çilesi!

Yaz tatilinde bulunduğum için, köşe yazılarıma bir süre ara vermiş olmama rağmen, zorunlu olarak yazılması gerekenleri de yazıyorum.

Yazılarımda, olumsuzlukları yazarak okuyucularımızın içlerini karartmak ve morallerini olumsuz yönde etkilemek istemiyorum.

Bunun yerine de, ülkemizdeki güzellikleri ve bu güzellikleri korumak için toplum olarak hepimizin üzerine düşen görev ve sorumlulukları hatırlatmaya ve bu güzellikleri koruyabilmek için yapılacak çalışmalar için, toplumun ve yetkililerin dikkatlerin çekmeye özen gösteriyorum.

İşte bu günkü yazımın konusu da, bunlardan birisini oluşturuyor.

Ülkemizin Dünya,ya açılan pencerelerinden birisi durumundaki ve ülkemiz turizminin göz bebeği Bodrum,da, sık sık yaşanmakta olan bir trafik sorunu konusunda, kendimde bu sorunu yaşamakta olan yurttaşlardan birisi olarak, tüm ilgililerin dikkatlerini çekmek ve bu sorunun kısa sürede çözülmesinin, yöre halkına ve ülkemiz turizmine büyük hizmet olacağını hatırlatmayı önemli bir görev olarak kabul etmiş bulunuyorum.

Konu edeceğim trafik çilesi, Bodrum-Turgutreis kara yolu güzergahında, Ortakent beldesi girişinden başlayarak, belde çıkışına kadar olan yolda yaşanıyor. Ortakent beldesi içinde MİGROS yanından başlayarak, Yahşi mezarlığına kadar uzanan “Ortakent Çevre Yolu”, şayet bu yaz sezonuna yetiştirilmiş olsaydı, sözünü edeceğim trafik çilesi de yaşanmamış olacaktı.

Kış aylarından itibaren yoğun olarak inşaat çalışmasının sürdüğü, bu çevre yol inşaatında, Haziran ayı girmeden, birden bire çalışmalar kesildi.

Eğer konu inşaat yasağı ise, o yolda yapılan bir çalışma yol kullanıcılarını kesinlikle rahatsız eden bir çalışma olmayacaktı. Kara yollarının yapacağı bu çalışmaya Valilikçe gereken izin verilebilirdi.

Eğer, bir başka nedenle inşaata ara verilmişse, bu bilgiyi de okuyucularımızla paylaşmak için, yetkililerin bilgilendirmelerini diliyorum.

Türkiye,nin dört bir köşesinde, bir şantiye yoğunluğunda duble yol inşaatları sürerken, bir turizm merkezinde bu yolun bekletilmesi yadırganıyor.

İlk aklıma gelen neden, kamulaştırma sorunu oldu. Åžayet sorun bu ise, toplum yararı ve ülkemizin çıkarları söz konusu olduğundan, mahkemelerce bu sorunun da en kısa sürede süratle sonuçlandırılması gerekiyor.

Çünkü, inşaatı süren çevre yolu, halen belde içinden geçerek kullanılan yolun tamamen dışında olup, yapılacak yol çalışması trafiği olumsuz yönde etkilemeyecek bir yoldur. Kaldı ki diğer yollarda inşaatlar sürüyor.

Bu yolun, Bodrum,a hayat veren Bodrum Yarımadası,nın yükünü çeken bir yol olduğunu da özellikle hatırlatmanın yerinde olacağını sanıyorum.

Halen kullanılmakta olan yol, yöre halkının yanı sıra, yöredeki turistik tesislerde tatillerini yapanlar ve ikinci konutlarda yaşamını geçirenlerle, yabancı turistlerce yoğun olarak kullanılmakta olan bir yoldur.

Bu yolun, Muğla Valisi, Bodrum Kaymakamı, Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri ve Bodrum,u ziyaret eden devlet büyüklerince de sıklıkla kullanılan bir yol olduğunu hatırlatmama sanıyorum gerek yoktur.

Yolda yaşanan trafik çilesi ise şudur:

Ortaken beldesi içindeki tek şerit gidiş ve dönüş şeklindeki yol, yöredeki trafik yoğunluğunu kaldıramadığından, Ortakent girişinden Ortakent çıkışındaki mezarlığa kadar, motorlu araçların uzun süre kuyrukta beklemelerine neden oluyor. Yetkililer, bir ara yeşil _kırmızı ışıklı geçiş yerine, yanar söner sarı ışık uygulamasını uyguladılar. Bu da soruna bir çözüm getirmedi.

Neredeyse motorlu araç kullanıcıları o yolu kullanmamak için, tatil beldelerinden Bodrum merkeze, Ortakent,e ve Konacık,a ve o yöredeki alışveriş merkezlerine gitmemeyi tercih etmeye başladılar.

Yolda, yabancı turistlerin çevresindekilere, bu sorun niçin çözülmediğini sorduklarına tanık oldum. Ortakent,in pazarı olan Çarşamba günleri ise, günün muayyen saatlerinde bu çilenin ikiye katlandığını belirtmek istiyorum.

Yetkililerin, bu sorunun en kısa sürede çözümü için gereken çabayı harcayacaklarına inanıyorum. Ayrıca, çevre yolu inşaatanın durdurulma ve geciktirme nedeniyle ilgili olarak, bir bilgilendirme yaparlarsa, bu bilgiyi de okuyucularımızla paylaşmak istediğimi belirtiyorum.

Turizm sektörünün başarıya ulaşmasını ve bu başarının da ülkemizin beklentilerini karşılamasını istiyorsak, bu sorunu süratle çözmek zorundayız.

Bundan önceki bir yazımda, yine Ortakent beldesinde Ortakent Yahşi Belediyesince yaptırılarak, yöre halkının ve turizmin hizmetine sunulan ve çağdaş sağlık hizmetlerinin sergilendiği “ Aile Sağlı Merkezi”nden söz etmiştim. Yaşanan güzellikleri de daima okuyucularımızla paylaşıyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90