Boğalar eğitim yararına güreştirildi

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi'nde düzenlenen, 17’nci Bayır Boğa Güreşlerinde 120 boğa, eğitim yararına güreştirildi.

Boğalar eğitim yararına güreştirildi
Bayır Stadı'nda gerçekleştirilen güreşleri, kamyon kasaları ve traktörlerin üzerinde yaklaşık 5 bin kişi izledi. Saha çevresinde sahiplerinin elinden kaçan boğaların vatandaşlara zarar vermemesi için güvenlik tedbirleri alındı. Hava sıcaklığının 35 derece ölçüldüğü ilçede, güreş alanının toz olması nedeniyle belediye ekipleri sahayı sık sık suladı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, muhabirimize yaptığı açıklamada, deve güreşleri gibi boğa güreşlerinin de Muğla'nın önemli kültürel etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.

Muğla’nın kadim bir kent olduğunu ve Menteşe ilçesinin adını bölgede hüküm süren Menteşe Beyliği’nden aldığını belirten Gümüş, “O günkü gelenek ve göreneklerimizi bugün bu topraklarda yaşatmaya özen gösteriyoruz. Menteşe Belediyesi olarak buna destek oluyoruz” dedi.

Gümüş, çevre illerden getirilen 120 boğanın Bayır İlkokulu yararına güreştirildiğini vurgulayarak, “Bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Barış, huzur, birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel bir güreş oluyor. Amacımız, toplumu huzur içerisinde bir araya getirerek hem hoş bir zaman geçirmesini sağlamak ve bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bunu da yapabildiğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49

banner53

banner52

banner47