Bölgenin en büyük müzesinin Stratonikeia’da kurulması için ilk adım

AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete, Muğla’nın en büyük ve güzel müzesini Yatağan ilçesindeki Stratonikeia’da kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Stratonikeia Kazı Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonrasında, bakanlık nezdinde girişimlerde bulunulacak.

Bölgenin en büyük müzesinin Stratonikeia’da kurulması için ilk adım

AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete, beraberinde yönetim kurulu üyeleriyle Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi. Mete ve beraberindekileri, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kaya, AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve kazı ekibi karşıladı.

Yılın 12 ayı kazı çalışmalarının sürdüğü antik kentte incelemelerde bulunan Mete ve beraberindekiler, Söğüt’ten çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Mete, turizm işletmeciliği mezunu olması nedeniyle Stratonikeia Antik Kenti’ne olan ilgisinin farklı olduğunu söyledi.

Mete, Stratonikeia Antik Kenti’ni ilk ziyaret ettiği anda, daha önce gelmediği için pişman olduğunu anımsatarak, buraya gereken ilgi ve alakanın gösterilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Stratonikeia’nın kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Mete, “Kültür ve Turizm Bakanımızı buraya getirdik. Sadece burayı gösterebilmek için yoğun program içerisinde bakanımızı helikopterle buraya getirdik. Bakanımız dönüş yolunda Stratonikeia ile ilgili anlatılanların az olduğunu ve burada bulunduğundan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Daha sonra buranın 12 ay boyunca kazı yapılacak alan olarak kabul edilmesinde ve ekonomik destek konusunda bakanımızın çok büyük katkıları oldu” dedi.

Mete, Stratonikeia’yı her zaman gündemde tuttuklarını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımızla görüştüğümüzde Stratonikeia’yı görmesi gerektiğini arzuladığımızı ilettik. Bunu farklı tarihlerde görüşmelerimizde yineledik. Bizim ısrarımız sonucunda da cumhurbaşkanımız helikopterle gelerek Stratonikeia’yı ziyaret etti. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinden sonra Stratonikeia farklı bir hal aldı. Şuanlar burada çalışmalar var” diye konuştu.

Sık sık Stratonikeia’ya geldiklerini ve bundan sonra da gelmeye devam edeceklerini belirten Mete, şöyle konuştu:

“Kazı başkanımızla karşılama merkezinin geldiği son noktayı, yöresel ürünlerin satışının yapılacağı dükkanları incelemek üzere geldik. Burayla ilgili farklı düşüncelerimiz var. Önce kazı başkanımızla paylaşacağız, onunla da fikir alışverişinde bulunduktan sonra inşallah hayata geçirmek için gayret göstereceğiz. O düşüncemiz de, Muğla’nın değişik yerlerinde, farklı yörelerde küçük odaların içerisinde hapsedilmiş, birçoğu zaten buradan çıkmış tarihi eserlerin bir müze kapsamında Stratonikeia’da uygun görülebilecek bir yerinde toplanması ve burayı bir açık alan müzesi haline getirmektir. Önce uzmanlara düşüncelerimizi paylaşacağız, onların da ‘olur’ demesiyle bakanlığımız nezdinde girişimlerde bulunarak inşallah Yatağan’a böylesine bölgenin en büyük ve güzel müzesini kazandırmayı hedefliyoruz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68