Bozüyüklülerden örnek uygulama!

Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’nde yaşayanlar, ölümlerin ardından yapılan 52. gün hayrında yemek ikram etme geleneğini bırakarak hayır masrafını mahalledeki merasim yerinin ihtiyacı için harcıyor.

Burak Alper Kuş
Bozüyüklülerden örnek uygulama!

Bozüyük Mahallesi’nde yaşayanlar, yüzyıllardır süregelen 52’nci gün hayrında yemek ikram etme geleneğini radikal bir kararla bırakma kararı aldı. Vatandaşların teklifi ve Bozüyük Muhtarlığının ön ayak olmasıyla artık Bozüyük’te vefatın 52’nci gününde sadece hatim indiriliyor.

52’nci gün hayratında ikram edilen yemekler için ayrılan bütçe ise mahalledeki merasim yerinin iyileştirilmesi için kullanılıyor. Benzer bir uygulamanın bölgede ilk defa uygulanmaya başladığını belirten mahalle sakinleri, örnek çalışmalarıyla çevredeki mahallelerde yaşayanlara da örnek oluyor.

Bozüyük Mahalle Muhtarı Vahdettin Beçin, muhabirimize yaptığı açıklamada, 52’nci gün hayrının yüzyıllardır bölgede düzenlendiğini belirterek, “Mahalle sakinlerimiz, 52’nci gün hayrı için harcayacakları bütçeleri mahallemizin ihtiyaçlarını gidermek için harcıyor. Mahallemizin merasim yerinin sandalye, masa, mutfak malzemeleri, su, arıtma gibi masrafları, tüm bu hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla sağlanıyor. Bu alanda düğün töreni ve yemeği, sünnet töreni ve yemeği, mevlit, asker eğlenceleri ve yemeği gibi etkinlikler oluyor. Bu uygulamayla vatandaşlarımızın bu etkinlikleri eksiksiz yapılıyor. Vatandaşlarımız bu uygulamayla beraber 52’nci gün hayrını tamamen bitirmiş değil. Sadece yemek ikram etmek yerine evlerinde hatim indiriyorlar” diye konuştu.

Hayırseverlere teşekkürlerini ileten ve onları her zaman yad ettiklerini belirten Beçin, “Mahalle sakinlerinden bu ihtiyacın giderilmesi için böyle bir teklif geldi. Biz de ön ayak olduk ve uygulamaya başladık. Bu uygulamanın vatandaşta çok güze bir karşılığı oldu. Herkes yeni uygulamadan çok memnun. Çevre mahallelere de bu uygulamayı tavsiye ediyoruz. Umarım mahallemizde başlayan bu uygulama her yere örnek olur” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet aydın
Muhammet aydın - 2 yıl Önce

Kime sormuşlar karar almış saçma

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68