Bozüyük’teki soba zehirlenmesinin ardından jandarma uyardı

Yatağan’ın Bozüyük Mahallesi’nde soba zehirlenmesinden üç kişinin rahatsızlanması sonrasında, Yatağan Jandarma Komutanlığı ekipleri, mahalle mahalle gezerek muhtarları ve vatandaşları, olası soba zehirlenmesi konusunda uyardı.

Bozüyük’teki soba zehirlenmesinin ardından jandarma uyardı

Edinilen bilgiye göre, Bozüyük Mahallesi’nde sobadan sızan karbonmonoksitten üç kişi rahatsızlanarak Yatağan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hayati tehlikenin yaşanmadığı olayla ilgili Yatağan Jandarma Komutanlığı ekipleri, soruşturma başlattı.

Olayın ardından olayı bir karbonmonoksit zehirlenmesine dikkat çeken Yatağan Jandarma Komutanlığı ekipleri, mahalle mahalle gezerek muhtarları ve vatandaşları, soba zehirlenmesi konusunda uyardı.

Yapılan uyarılarda, şu konulara vurgu yapıldı:

Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli.

Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı.

Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli.

Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı.

İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı.

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli.

Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı.

Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı.

Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli.

Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı.

Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68