“Bu ambulans süs olarak mı hastaneye verildi”

Yatağan Sağlık Hizmetleri Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yatağan Devlet Hastanesi eski Şefi Ercan Özkan, Yatağan Devlet Hastanesi’ndeki ambulans ve doktor sorunu hakkında açıklamalarda bulundu.

“Bu ambulans süs olarak mı hastaneye verildi”
 Yatağan Devlet Hastanesi’nin %75’nin millete, %25’inin ise devlete ait olduğunu ifade eden Özkan, Yatağanlıların hastanenin yapımında ve sonrasında yaptığı desteklerden dolayı devletin millete minnet borcunu ödemesi gerektiğini, bunun da Yatağan Devlet Hastanesi’nde yaşanan sorunları giderilmesiyle olacağını söyledi.

Yatağan Devlet Hastanesi’nde 2 yıl öncesine kadar 2 tane ambulans hizmet verirken sonradan yapılan değişiklikle hastanenin ambulanssız kaldığını kaydeden Yatağan Sağlık Hizmetleri Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yatağan Devlet Hastanesi eski Şefi Ercan Özkan, bunun yanı sıra hastanenin kadrolu 4 ambulans şoföründen 2’sinin geçici görevle Muğla’ya gönderildiğini söyledi.

“Ambulans hizmet demektir”

Yaklaşık 2 ay önce hastaneye verilen ambulansın kullanılmadığını öne süren Özkan, “Bu ambulans kapının önünde durması için süs olarak mı hastaneye verildi. Ambulans hizmet demektir, eğer bu ambulans Yatağanlıya hizmet vermeyecekse, hizmet verebileceği bir yere verildi. Boş boş yatmasının halkımıza bir katkısı yoktur. Zaten en başından beri hastanemizin ambulanssız bırakılmasına anlam verememiştim. Çünkü ambulanssız yataklı tedavi kurumu olmaz” dedi.

Yatağan’da ambulans hizmeti olmadığı için ihtiyaç halinde Bayır’daki 112 Acil İstasyonu’ndaki ambulansların Yatağan’a geldiğini belirten Özkan, bu durumun vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. Özkan, “Bayır’dan gelen ambulansın acil vakalara gecikmesi söz konusu. Bu nedenle bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Ayrıca Bayır’dan gelen ambulansların şoförleri ilçe merkezi ve mahallelerde adres bulma sorunu yaşıyor. Böyle bir durum yaşanırken hastanemizde görevli tecrübeli ambulans şoförlerinin çalıştırılmayışına anlam vermek mümkün değildir” dedi.

“Doktor takviyesi yapılması gerekiyor”

Hastanedeki tek sorunun ambulans sorunu olmadığını ifade eden Özkan, doktor sorununa da değindi.

Hastanenin en çok rağbet gören polikliniklerinin dahiliye, kadın doğum ve genel cerrahi olduğunu belirten Özkan, bu polikliniklerde birer doktorun görev yapmasının hem doktoru hem de hastaları mağdur ettiğini öne sürdü. Bu polikliniklere doktor takviyesi yapılması gerektiğini savunan Özkan, hastanenin sadece Yatağanlıya değil, Kavaklıderelilere de hizmet vermesi nedeniyle hasta yoğunluğunu kaldırabilecek bir sistemin hastaneye yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Özkan, “Yakın bir zaman önce hastanemizde görevli tek çocuk hastalıkları doktorumuz, geçici görevlendirmeyle Muğla’ya gitmek zorunda kaldı. Bu süre zarfında Yatağan ve çevresinde rahatsızlanan çocuklarımız, Muğla’ya gitmek zorunda kaldılar. Yatağan’da iki doktor görev yapsa anlarım da, tek doktoru görevlendirmeyle başka bir yere göndermek, buradaki vatandaşları mağdur etmekten başka bir şey değildir” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2014, 18:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ
VATANDAŞ - 7 yıl Önce

eğitim araştirma hastanesine ilçe hastanesinin tek çocuk doktorunun geçici görevleendirilmesine ne demeli......orda uzman kalmadıysa üniversitenin tabelasını söksünler...

taraf
taraf - 7 yıl Önce

keşke idareden görüş alınsaydı.....ambulans ve şöför konusunda.....

tarafsız
tarafsız - 7 yıl Önce

il sağlık müdürü varken yatağandakilerden neden görüş alınsın ki?

tarafsız
tarafsız - 7 yıl Önce

acilde doktor kalmadı hastane personel sayısı olarak yarım kapasitede çalışıyor

halktan biri
halktan biri - 7 yıl Önce

Artik hastanelerde ambulans yok sadece att merkezlerinde bulunuyor hastanelerde ambulanslari oradan talep ediyorlar muglada bize en yakin bayir yapim asamasinda olan camlik piknik yerinin altinda bulunan insaatta yatagan icin hizmet verecek olan bina bunun gibi turgut milas bodrum kavaklidere gazeller yetkesik gibi bi cok noktada hazir bulunacak ambulanslar bi saglik kurumu personelinin bunlari bilmemesi cok ilginc

SIRADAKİ HABER

banner68