“Bu bir kaza değil iş cinayetidir”

Milas ilçesindeki feldspat madenindeki göçükle ilgili açıklama yapan TÜRK-İŞ Muğla Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Bu bir kaza değil iş cinayetidir” dedi.

“Bu bir kaza değil iş cinayetidir”

Milas ilçesinde yer alan Sarıkaya Mahallesi Yumrutaş mevkiinde feldspat madeni çıkarılan ocakta göçük meydana gelmiş, meydana gelen göçük esnasında 4 işçi kayanın altında kalmış, işçilerden 3'sinin cansız bedenine ulaşılırken 1'inin yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Konuyla ilgili TÜRK-İŞ Muğla Temsilcisi ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, yazılı basın açıklaması yaparak, yaşanan olayın iş kazası değil, iş cinayeti olduğunu ileri sürdü.

Erçelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Pazartesi günü sabah saatlerinde Milas ilçemize bağlı Sarıkaya Mahallesi Yumrutaş mevkiindeki özel sektöre ait Feldspat maden ocağında meydana gelen göçükte 4 işçi kardeşimiz kaya bloklarının altında kaldılar. Arkadaşları tarafından göçük altından çıkartılan Tayfun Akıncı Milas Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Ayakta tedavi edilen Tayfun Akıncı’nın hayati tehlikesi bulunmuyor. Göçük altında kalan Şükrü Otlak, Engin Tutuk ve Servet Çapacıoğlu’nu kurtarma çalışmaları tam 15 saat sürdü.15 saatin sonunda 3 işçi arkadaşımızın cansız bedenlerine ulaşıldı.

Bir avuç maden için bir ömür verenlerin, ekmeğini taştan çıkaranların yasını tutuyoruz bugün…Ne yazık ki madenlerdeki kara tabloya bir yenisi daha eklendi. Patronların aşırı kar hırsı, 3 ocağın daha sönmesine neden oldu.

Özelleştirme, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırmanın sonucu olarak giderek artan iş cinayetlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Bölgemizde çok sayıda mermer, taş ve maden ocağı bulunmaktadır. Bu ocaklar çok daha sık denetlenmelidir.

İşçi sağlığı ve güvenliğinin bir kamu hizmeti olmaktan çıkarılmadıkça iş kazaları, meslek hastalıkları ve ölümlere davetiye çıkarılmaktadır.

Taşeron çalışma ve rödovans yasaklanmadığı sürece yeni ölümler ve sakatlanmalar kaçınılmazdır.

Maden ocaklarında yaşanan ölümlü kazalar bakımından dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alıyoruz. İş kazalarından dolayı meydana gelen ölümler ve sakatlanmalar canımızı yakıyor. Bu acılara son vermek herkesten önce siyasi iradenin elindedir. Bu cinayetlerin önlenmesi için bir an önce radikal önlemlerin alınması gerekiyor. Çünkü yaşam hakkı kutsaldır ve her şeyin üstündedir.

Yeter artık iş cinayetlerinden ölmenin kader olmadığı bir ülkede çalışmak istiyoruz.

Maden cinayetine kurban verdiğimiz işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ülkemize başsağlığı, yaralı arkadaşımıza da acil şifalar diliyoruz.

TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi olarak sorumluların hesap vermesinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68