Bu istasyonlar ne işe yarıyor? Süs diye mi kondu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yatağan ilçesindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun uzun süredir “geçersiz” konumda olduğu öğrenildi.

Burak Alper Kuş
Bu istasyonlar ne işe yarıyor? Süs diye mi kondu?

Yatağan ilçesinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonu, havadaki partikül madde (PM10) ve kükürt dioksit (SO2) değerlerini ölçüyor. Bakanlığın resmi internet sitesindeki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı sayesinde isteyen bulunduğu ilçedeki istasyonun verilerini anlık olarak görebiliyor.

Havaya P10 ve SO2 salınımına sebep olan termik santral, maden ocakları ve ev ile işyerlerinde düşük kaliteli kömür kullanımının adeta merkezi olan 45 bin nüfuslu Yatağan’daki istasyonun uzun süredir “geçersiz” konumda olduğu öğrenildi.

Uzun süredir karşılaşılan “Ölçüm istasyonundaki teknik bir hatadan dolayı veri alınamadığı için indeks hesaplanamamıştır” uyarısı, merkezin istasyondaki durumu takip etmediğini ortaya çıkardı.

Bakanlığın resmi internet sayfasındaki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’na giren vatandaşlar, yaklaşık 7 aydır sistemin veri paylaşmadığını belirterek duruma tepki gösteriyor.

Öte yandan Yatağan ilçesine en yakın istasyon olan Menteşe ilçesindeki istasyonun hizmet verdiği ve hava kalitesinin son günlerde “orta” derecede seyir ettiği görüldü.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER