Bu kez de Soma için yürüdüler!

Özelleştirme karşıtı eylemler ve yürüyüşlerle adından sıkça söz ettiren Yatağan işçisi, bu kez Soma’da meydana gelen olayda yaşamlarını kaybedenler ve yaralananlar için yürüdü. Yürüyüş boyunca hiçbir slogan atılmadı.

Bu kez de Soma için yürüdüler!
 Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında son açıklanan rakamlara göre 238 kişi yaşamını yitirirken 80 kişinin de yaralı olarak kazadan kurtulduğu duyuruldu.

1992 yılında Zonguldak'ın Kozlu ilçesindeki bir taş kömürü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 maden işçisinin ardından Türkiye tarihinin en büyük ikinci maden kazası olarak nitelendirilen Soma ilçesindeki bir maden ocağında yaşanan kazada yaşamlarını kaybeden 238 kişi için Milli Yas ilan edildi.

Türkiye’nin dört bir yanında Soma’da yaşamlarını yitirenler için anma törenleri düzenlenirken son zamanlarda özelleştirme karşıtı eylemler ve yürüyüşlerle adından sıkça söz ettiren Yatağanlı enerji ve maden işçileri de Soma’da yaşamlarını yitiren ve yaralanan maden işçileri için yürüyüş gerçekleştirildi.

Olağanın dışında hiçbir slogan atılmadan gerçekleştirilen yürüyüş, Yatağan Termik Santrali önünden başlayarak Yatağan Merkez’deki madenci heykeline kadar sürdü. Milas-Yatağan Karayolu üzerinden gerçekleştirilen yürüyüş sırasında emniyet güçleri geniş çaplı güvenlik önlemi alırken, araç trafiği yürüyüş süresince tek şeritten kontrollü olarak sağlandı.

Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının Yatağan şubelerince gerçekleştirilen yürüyüşün ardından madenci heykeli önünde yapılan basın açıklamasına, bazı siyasi partiler ve vatandaşlar tarafından da destek verildi.

Maden-İş Sendikası Şube Mali Sekreteri Volkan Ergenç tarafından yapılan basın açıklamasında, Soma’da meydana gelen kazayı hatırlatarak kazada yaşamlarını kaybedenlerin ruhlarının şad olması dilendi.

Yaşanan olayı hükümetin işçi sağlığını ve iş güvenliğini düşünmeksizin oluşturduğu politikalarının bir sonucu olduğunu belirten Ergenç, özellikle risk katsayısı yüksek işkolu olan enerji ve maden sektöründe rödovans, özelleştirme ve taşeronlaştırma gibi uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in Soma’da bulunduğunu hatırlatan Ergenç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın maden ocağına geçişi sırasında Girgin ve sendika üyelerinin “Taşeronlaşma cinayettir, bu uygulamalar biran önce durdurulmalıdır” diyerek protesto gerçekleştirdiğini, bu nedenle arkadaşlarının güvenlik görevlilerince gözaltına alınmaya çalışıldığını söyledi.

Ergenç, yaptığı basın açıklamasında; “1945 yılından buyana iş kazalarında 3.000 kişi vefat etmiş, 100.000’e yakın kişi yaralanmıştır. Son 10 yılda ülkemizde iş kazalarından 13.000 kişi sakat kalmıştır. Türkiye maalesef iş kazalarında dünyada 3. Avrupa’da 1. sırada yer almaktadır. Bu iş kazalarının çoğunluğu SGK istatistiklerine göre maden ve enerji sektöründe meydana gelmektedir. Elbette bu, tesadüfle ya da kaderle açıklanamaz. Maalesef özel sektörün daha yüksek kar hırsı bu yaşadığımız acı olaylara sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ergenç’in basın açıklaması, “Soma’da hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadesiyle sona ererken, Soma’da yaşamlarının yitiren maden işçileri için düzenlenen saygı duruşunun ardından işçiler ve beraberindekiler olaysız bir şekilde dağıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 23:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet f
mehmet f - 7 yıl Önce

facebooktaki işçi sınıfı yiğitleri eylemde yok.keşke somaya gitselerdi.s. girgin orada.süleyman muhipler cemiyeti yakında sn girginide bitirirler yazık.b,z sn girgini seviyoruz.

ormancı
ormancı - 7 yıl Önce

facebookta işçi sınıfından bahsedenler niye eylemde yoktu,sn girgin ile somayamı gittiler.seçim dönemide geçti.sn girgini seviyoruz,dilerim zarar vermezler.

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68