Bugün yola çıkıyorlar

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirilmesine tepki gösteren enerji ve maden işçileri özelleştirme ihalelerine son teklif verme tarihi olarak açıklanan 24 Ocak’ta Ankara’da olacaklarını açıklamışlardı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın söz konusu tarihi 10 Nisan’a ertelediğini açıklamasının ardından ortak bir açıklama yapan TES-İş ve Maden-İş Sendikalarının Yatağan Şubeleri, “ne olursa olsun 24 Ocak’ta Ankara’da olacağız” dediler.

Bugün yola çıkıyorlar
 Hükümetin ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kendilerini dikkate almayarak santral ihalesine katılacak firmalardan gelen talepleri üzerine böyle bir ertelemeye gittiklerini bildiren enerji ve maden işçileri, “10 Nisan’da da Ankara’da olacağız, bu ihalelere katılan şirketler gelip işyerlerimizi teslim alamayacaklar. Buna izin vermeyeceğiz, kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. 7 Ekim’de 200 kişi ile yola çıktık, şimdi 2 Bin kişi, bir daha ki sefere gerekirse 20 bin kişi yürüyeceğiz” diye konuştular.

Bugün saat 16.00’da Yatağan Termik Santrali önünde toplanacak olan Milas ve Yatağan’daki enerji ve maden işçileri Saat 17.00’da Yatağan ilçe merkezindeki Madenci Heykeli önünde basın açıklaması yapacak ve buradan Muğla-Aydın Karayolu üzerindeki Kavaklıdere Kavşağı’na kadar toplam 10 kilometre yürüdükten sonra yaklaşık 30 otobüsle Ankara’ya hareket edecekler.

24 Ocak saat 10.00’da Ankara Sıhhiye’dki Toros Sokak’tan başlayacak güzergâh ile Özelleştirme İdaresi’ne yürüyecek olan enerji ve maden işçilerine Türk-İş’e bağlı diğer sendikalar ile Zonguldak işçileri, DİSK, KESK ve siyasi partilerinde destek vermeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER